Projekt Slnečnice predstavil slovenský developer Cresco Group ešte pred vypuknutím realitnej krízy. Na južnom okraji Petržalky naplánoval nové mesto, ktoré malo potenciál prichýliť asi 11-tisíc obyvateľov. Okrem klasických bytových domov či víl malo územie obsahovať aj občiansku vybavenosť. Okrem parkov aj nákupné plochy.

Kým budovanie rezidenčnej zložky odštartoval developer už v roku 2011, s retailovou časťou sa začalo až po piatich rokoch od spustenia celého projektu. Prvýkrát o nej developer hovoril ešte v priebehu roka 2015.

Podľa vtedajších informácií mali neďaleko kruhového objazdu spájajúceho Dolnozemskú a Panónsku ulicu vyrásť dva objekty poskytujúce 8 500 štvorcových metrov nákupnej plochy, ktorú malo obslúžiť 203 parkovacích miest. Na týchto plánoch sa nezmenilo nič a dnes sa už realizujú.

V Petržalke stavajú novú obchodnú zónu, známe sú prvé značky

Slnečnice Market Zdroj: Cresco Group

Stavebné práce sa rozbehli na prelome októbra a novembra minulého roka. „Aktuálne sa realizuje hrubá stavba objektu. V rámci projektu sa realizovali náročné terénne úpravy, zahŕňajúce navýšenie terénu. Prebehla špeciálna pilotáž a aktuálne prebieha montáž skeletu objektu,“ hovorí pre TREND reality marketingová manažérka Cresco Group Saša Poliaková.

Kým pôvodne sa o projekte hovorilo ako o Sport & Retail Parku, dnes je jasné, že ponesie meno Slnečnice Market. Investor už ohlásil aj mená prvých nájomcov. „Podpísané zmluvy už máme so značkami Billa, Planeo Elektro, 101 Drogerie, Super ZOO a aktívne rokujeme s ďalšími,“ konštatuje S. Poliaková.

Na okraji Petržalky chcú vytvoriť zónu, ktorá dokáže obslúžiť základné potreby tamojších obyvateľov a poskytnúť im aj možnosť voľnočasového vyžitia. „Pripravujeme aj lekáreň a prevádzky spojené s voľnočasovými aktivitami, ktorých súčasťou by malo byť aj detské centrum, tanečná škola a pod., definitívne to však uzavreté ešte nie je,“ vysvetľuje marketingová manažérka.

Prvých nakupujúcich by zóna mala privítať už začiatkom jesene. „Ak všetko pôjde podľa plánu, stavebné dokončenie predpokladáme v júli tohto roku, kolaudácia by mala prebehnúť v auguste a radi by sme otvorili do konca septembra,“ prezrádza S. Poliaková.

Slnečnice Market nie je jediná retailová zóna, ktorá je naplánovaná v Petržalke. Obdobný park má vyrásť aj pri Hypermarkete Tesco na Panónskej ceste. Aktuálne dostala stavebné povolenie prevádzka pobočky McDonald's.