Schyľuje sa k schváleniu ďalšieho bratislavského megaprojektu. Hlavné mesto totiž avizuje, že začiatkom budúceho roka vydá záväzné stanovisko k projektu Penty na Čulenovej ulici. Projekt známy najmä prítomnosťou architektky Zahy Hadid bude vďaka tomu o niečo reálnejší.

„Mesto nie je termínovo viazané na posúdenie investičného komplexu na Čulenovej ulici. Zatiaľ nebolo k danej investičnej akcii vydané žiadne záväzné stanovisko, projekt je v procese posudzovania. Z tohto dôvodu predpokladáme vydanie kladného alebo záporného záväzného stanoviska začiatkom budúceho roka,“ cituje tlačová agentúra Sita hovorcu magistrátu Stanislava Ščepána.

Penta chce medzi ulicami Čulenova, Landererova a Továrenská oproti novostavbe národného divadla postaviť päť, najmä kancelárskych, vežiakov. Podľa starších informácií TRENDreality.sk je najbližšie k realizácii prvá etapa v podobe 115-metrovej veže a nižšieho reštauračného pavilónu.

Centrom celého areálu bude zrekonštruovaná historická budova takzvanej Jurkovičovej teplárne, ktorá v súčasnosti chátra. Okolo nej investor postaví námestie. Prioritou majú byť chodci a cyklisti, počíta sa aj s parkovaním pre bicykle, šatňami a sprchami.

Pente majú Čulenovu odobriť budúci rok

V pôvodnom projekte bolo nakreslených sedem vežiakov, v súčasnosti sa počíta len s piatimi, aj to len dva prekročia stometrovú hranicu. Po prvej fáze s vežou a teplárňou má nasledovať ďalšia veža a po nich výstavba bytov, ako Penta neskôr pripustila. Spočiatku mal byť celý komplex len administratívny.

Developerská skupina je už dlhšie pripravená stavať a pôvodné plány hovorili o štarte výstavby už vlani. Vydávanie povolení však ide pomalšie, než sa predpokladalo, a tak sa začne najskôr budúci rok. Penta medzičasom zbúrala staršie budovy a pripravuje pozemok na čo najrýchlejší štart.

Pente majú Čulenovu odobriť budúci rok

Čulenova - aktuálny stav (1) Zdroj: Phillip Darázs

Zaha Hadid ako architektka celého komplexu vzišla z medzinárodnej súťaže v roku 2010, do ktorej prišlo 90 návrhov, do druhého kola prešla desiatka. Pozemky v minulosti patrili Bratislavskej teplárenskej, ktoré investor kúpil v súťaži. Ponúknutou cenou prekonal ďalších veľkých developerských hráčov.