Po tom, čo realitná divízia finančnej skupiny ohlásila výstavbu štvrtej obytnej veže, sú na svete ďalšie zmeny v komplexe. Tentokrát Penta Real Estate požiadala úrady o dispozičné zmeny pri objekte s názvom Administratívna budova č.2.

Najzásadnejšou zmenou je úprava vzdialenosti medzi Jurkovičovou teplárňou a kancelárskou vežou. Kým pôvodne mali byť od seba vzdialené 15 metrov, po novom by to malo byť 21,97 metra.

Čiastkové zmeny

„Úprava je riešená ustúpením - južným posunom nižšej časti stavby od pamiatky o cca 6,97 metra a vyššej časti o cca 3,66 metra. Táto zmena znamená zmenšenie zastavanej plochy nadzemnej časti stavby z pôvodných 4 509 na 4 377 štvorcových metrov,“ píše v investičnom zámere developerská spoločnosť.

Prekresľovaním sa upraví podlahová plocha kancelárií. Kým pôvodne malo byť v tejto veži 39 038 štvorcových metrov podlahových plôch, po novom to bude 38 028 štvorcových metrov.

Zmeny sa týkajú aj parkovacieho domu. Posunie sa o dva metre bližšie k budove ZSE a zmenší sa o jeden rad kolmého parkovania. Dôjde k novému prerozdeleniu parkovacích miest. Naďalej ich má byť 495, na druhom a treťom podzemnom podlaží však nebude využívané kolmé ale šikmé parkovanie. Podlahová plocha parkovacieho domu sa zmenší zo 4 831 na 4 096 štvorcových metrov. Upraví sa aj fasáda, dôjde k zrušeniu balkónových konštrukcií.

Uvoľnenie priestoru

Developer hovorí o tom, že zmeny robí s cieľom lepšieho využitia pozemku. „Hlavný prínos uvedených zmien je vnímaný z architektonického hľadiska v tom, že sa výrazne uvoľní priestor medzi pamiatkou (bývalá tepláreň) a navrhovanou stavbou. Zároveň sa uvoľní časť pozemku v západnej časti územia pre podzemné parkovacie plochy IV. etapy – Administratívna budova č. 1,“ píše sa v zámere, ktorý aktuálne odobrilo aj mesto.

Penta prekresľuje Sky Park, kancelárie začne stavať na jeseň

Čulenova - vizualizácia celého zámeru Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects

Nejde pritom o prvú zmenu, ktorá sa týka tejto kancelárskej budovy. Ešte v roku 2015 predstavil developer zmeny, ktoré upravovali výšku kancelárskej budovy a určili jej definitívnu podobu. Bizniscentrum má mať dve časti, nižšia s ôsmimi podlažiami a necelými 39 metrami výšky a vyššia dosiahne vyše 78 metrov a má mať 19 podlaží.

Kým výstavba rezidenčných veží sa už začala, kancelársky komplex je ešte vo fáze plánovania. „Realizácia projektu by sa mala začať už v priebehu tohto roka. Očakávame, že základové konštrukcie začneme stavať začiatkom jesene,“ uviedol pre TREND Reality hovorca Penty Gabriel Tóth.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.