Developer petržalského kancelárskeho komplexu Digital Park zmenil plány na riešenie nedostatku parkovacích miest. Namiesto parkoviska pre sto áut chce Penta Investments postaviť parkovací dom so štvornásobnou kapacitou.

Oválna šesťpodlažná budova má vyrásť medzi Röntgenovou ulicou a Panónskou cestou. Zámer počíta so 415 alebo 424 parkovacími miestami. Z nich 16 má byť na vonkajšom parkovisku.

Väčšina miest má slúžiť pre zamestnancov firiem sídliacich v Digital Parku. Sto miest je určených na predaj alebo prenájom obyvateľom okolia. "Sto miest je vyčlenených pre voľné parkovanie verejnosti zdarma," spresňuje Martin Danko, hovorca Penty. (Aktualizované 26.3.) Verejne prístupné budú dve spodné podlažia.

Začiatok výstavby je podľa zámeru predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie plánovaný na december tohto roku s dokončením o rok neskôr. Celkové náklady odhaduje investor na 1,7 milióna eur.

Penta postaví v Petržalke parkovací dom

Parkovací dom na Röntgenovej ulici v Petržalke Zdroj: Digital Park Einsteinova

Výstavba, ktorá zaberie plochu takmer 1 800 štvorcových metrov, by mala prebiehať v troch etapách. V prvej sú plánované tri podlažia s 200 miestami. Druhá fáza so 115 stojiskami sa bude realizovať, ak sa ukáže záujem od nájomcov kancelárskeho komplexu.

Ak bude treba nahradiť dočasné parkovacie miesta Digital Parku, ktoré budú zabraté pri výstavbe plánovaného železničného koridoru TEN-T, vznikne aj tretia fáza so 100 až 109 miestami. Počas výstavby ďalších fáz bude vždy dočasne znížený počet parkovacích miest.

Vjazd do parkovacieho domu je naprojektovaný z Röntgenovej ulice. Odstup od bytoviek má byť 38 metrov a od administratívnej budovy 16,5 metra. Mestská časť už súhlasila s výrubom 16 stromov, ktoré musí investor nahradiť novou výsadbou.

Penta pripravovala parkovanie pri Digital Parku už pred tromi rokmi. Na parkovisko pre 99 áut dostala územné rozhodnutie v septembri 2012. Podľa predloženého zámeru sa investor rozhodol zväčšiť projekt pre veľmi akútny problém parkovania osobných áut v okolí.  

Zobraziť Penta parkovisko na väčšej mape