Investičná skupina Penta otvorila pre verejnosť centrálne námestie a historickú Desfourskú záhradu v novej rozsiahlej kancelárskej a obchodnej budove Florentinum v centre Prahy a privítala prvých nájomníkov.

V projekte za 200 miliónov eur je podľa hovorcu Penty Martina Danka prenajatých 70 percent z takmer 50-tisíc štvorcových metrov kancelárskych plôch. Kompletne prenajaté chce mať Penta v polovici budúceho roka.

Od začiatku roka sú v budove dvaja hlavní nájomníci – spoločnosť EY a advokátska kancelária Havel, Holásek & Partners. „Sťahovanie ďalších z väčšiny už oznámených nájomníkov bude prebiehať postupne počas celého tohto roku,“ dodáva M. Danko.

Slávnostné otvorenie Florentina je podľa neho naplánované na prelom jari a leta 2014. Vtedy sa má do budovy sťahovať Penta a ďalšie firmy z jej skupiny, píše portál E15. Z obchodníkov sa do budovy do niekoľkých týždňov nasťahujú reťazec Interspar, predajca hodiniek Koscom a drogéria Rossmann.

Budova ponúka celkovo 49-tisíc štvorcových metrov hrubej plochy kancelárií na deviatich podlažiach, 7 860 m2 obchodných plôch, 3 426 m2 skladov a 602 parkovacích miest. Súčasťou projektu je aj tritisíc štvorcových metrov veľké námestie a záhrada. Na ňu nadväzuje nový hotel Motel One.

Penta otvára Florentinum

Nové pražské kancelárie Florentinum od Penty Zdroj: Penta Investments

Florentinum vyrástlo na mieste budovy Českej typografie, bývalého sídla denníka Rudé Právo. Penta ju kúpila od rakúskej spoločnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs v januári 2010. Stavať sa začalo v marci 2012 a kolaudácia bola vlani v októbri.

Penta už má podľa denníka E15 záujemcu o odkúpenie budovy. Predať ju však plánuje podľa šéfa českých realitných projektov Petra Paličku až po polroku 2015, keď chce mať obsadených 95 percent.

Florentinum je prvý realitný projekt investičnej skupiny Penta v Česku. Okrem neho teraz pripravuje výstavbu v areáli bývalej továrne na letecké motory Waltrovka v pražských Jinoniciach, kde by mala za päť miliárd korún (vyše 180 miliónov eur) vyrásť nová mestská štvrť.

Konzultantka oddelenia kancelárskych nehnuteľností v Jones Lang LaSalle Zuzana Kalvodová upozornila, že otvorenie Florentina a ďalších budovaných kancelárskych priestorov v centre Prahy zvýši objem voľných kancelárií.

„Prinesie to tlak na prenajímateľov, predovšetkým starších budov, ktorí sa budú musieť situácii prispôsobiť. Príkladom môže byť úspešné dokončenie rekonštrukcií spoločných plôch budov Myslbek alebo Slovanský dom. Tieto zmeny umožnia majiteľom prenajímať za rovnakých finančných podmienok a vyhnú sa tak znižovaniu nájomného,“ podotkla.

Nové projekty môžu byť lákavé najmä pre firmy sídliace v starších budovách. „Je tu možné aj pri vyššej hodnote nájomného ušetriť na celkových nákladoch – po zohľadnení nájomných stimulov typu nájomných prázdnin, vďaka nižším prevádzkovým nákladom a vyššej efektivite využitia kancelárskych priestorov,“ uvádza Petr Markvart z kancelárskeho oddelenia Cushman & Wakefield.

Projekty typu Florentina alebo konkurenčného Quadria môžu byť zaujímavé aj pre spoločnosti, ktoré musia zostať v centre. Ide predovšetkým o konzultantské a právnické firmy, spresňuje P. Markvart.

„Florentinum už pritiahlo renomovaných nájomníkov z radov poradenských a právnických firiem, ktorí oceňujú okrem iného efektivitu kancelárií, vysoký technický štandard budovy a nízke prevádzkové náklady,“ dodáva Pavel Domalewski, vedúci zastupovania prenajímateľov v DTZ Czech Republic, ktorá tiež patrí k budúcim nájomníkom budovy.