Mestská časť oficiálne pre verejnosť otvára park v sobotu susedským piknikom. Ten sa začne cvičením jogy, nasledovať bude divadelné predstavenie pre deti a chýbať nebude ani komentovaná prehliadka parku s architektom.
Nový mestský otvorený, zelený a bezbariérový park vznikol na ploche niekoľko tisíc štvorcových metrov. Množstvo zelene, drevín a trávnatých plôch sa oproti pôvodnému stavu zvýšilo, ubudol asfalt.
Pribudli tiež plochy s lúčnou zmesou, zvyšok tvoria klasické trávnaté plochy. Oproti minulosti je nainštalovaná aj závlaha, čo bude pre samosprávu znamenať zvýšenie prevádzkových nákladov, ako na polievanie, tak kosenie.
Asfalt nahradil trávnik
V parku vybudovali automatický zavlažovací systém – zeleň je zavlažovaná vodou zo studne, závlahový systém priamo čerpá dáta z meteostanice a prispôsobuje závlahu aktuálnym poveternostným podmienkam.
„Účet za vodu bude asi vyšší ako obvykle, ale to je daň za to, že chceme mať parky a zelené trávniky. A keď sa polieva, tráva rastie rýchlejšie a treba častejšie kosiť. Bude nás to stáť určite viac peňazí aj na kosenie ako doteraz,“ uviedol pri finišovaní prác v auguste starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.
Pribudli tiež nové lampy, lavičky, smetné koše a chodníky. Vybudované je detské ihrisko či zrekonštruovaná a nasvietená fontána.
Landererov park Zdroj: TASR
Časom by mal v centrálnej časti pribudnúť aj pavilón, mestská časť čaká na vydanie stavebného povolenia. Práce sú predbežne naplánované na jar budúceho roka.
Návrh na revitalizáciu územia vyberalo Staré Mesto v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži na prelome rokov 2015/2016, predchádzala tomu participácia s obyvateľmi. Pod novú podobu parku sa podpísal nemecký architekt so slovenským pôvodom Hans-Michael Földeak, ktorý pôsobí v Paríži.
Práce za 400-tisíc
Projekt sa niekoľkokrát modifikoval, aby bol prijateľný a aj finančne a prevádzkovo únosný. Oproti vybranému súťažnému návrhu sa zmenili aj pešie trasy v parku. Okrem širokého okružného mlatového vychádzkového chodníka pribudlo priečne prepojenie od zastávky električky na Štúrovej ulici k podchodu smerujúcemu na Grösslingovu. Úpravy mali podľa realizátorov zabezpečiť väčšiu mieru užívateľnosť nového priestoru. Pridalo sa aj vyše tisíc štvorcových metrov zelene.
Náklady na revitalizáciu námestia dosiahli 400-tisíc eur, polovicu znáša mestská časť, zvyšok HB Reavis cez svoje občianske združenie Dobré miesto, ktoré získalo aj ďalších partnerov cez fundraising.
Landererov park Zdroj: TASR
Súkromný investor mal na starosti koordináciu stavebných a záhradných prác, zariadenie staveniska a dopravné značenie a poskytol tiež konzultácie v projektovej a realizačnej fáze. Z prostriedkov developera sa v stavebných prácach realizovalo verejné osvetlenie, detské ihrisko, výbeh pre psov, mobiliár – lavičky, smetné koše, pitné fontánky, zavlažovací systém, šachty k fontáne a závlahe, ako aj nová vodovodná a kanalizačná prípojka spolu s elektrickými sieťami.
Landererov park je pomenovaný po niekdajšej dominantnej stavbe na tomto území, ktorou bol práve Landererov palác a na počesť prvého kníhtlačiara v Bratislave Jána Michala Landerera.