V bratislavskej Petržalke sa začína výstavba významného kancelárskeho projektu. Vedľa Panónskej cesty pri železničnej stanici rozostavajú na budúci mesiac dvojicu 14-podlažných veží Emporia Towers. Developerom je írska skupina Quinlan Private Golub.

Projekt spolu vytvorí takmer 23-tisíc štvorcových metrov administratívnej plochy, na prízemí majú umiestniť obchody a služby. Najskôr by sa mala postaviť veža bližšie k Dunaju, neskôr jej dvojička smerom von z mesta. Výstavbu plánuje Quinlan dokončiť v treťom štvrťroku 2009.

Ostrý štart veží Emporia

Budovy, do ktorých spoločnosť investuje 800 mil. Sk zo spravovaných i bankových zdrojov vytvoria 350 parkovacích miest. Podľa marketingového riaditeľa pre Strednú Európu Guya Speira zatiaľ nemajú zmluvy s budúcimi nájomníkmi, projekt začnú stavať špekulatívnym spôsobom.

„Veríme v túto lokalitu a región, naše projekty v strednej Európe sú vždy plne prenajaté ešte pred kolaudáciou,“ myslí si. Ako hovorí, z Bratislavy sa vďaka jej polohe pri prístave, letisku, železničnej a diaľničnej križovatke stáva horúci kandidát pre umiestnenie centrály spoločností v srdci Novej Európy. Klientmi firmy v strednej Európe sú zväčša spoločnosti zo zoznamu 500 najväčších svetových koncernov, napríklad Samsung a Johnson&Johnson.

Podľa šéfa QPG pre strednú Európu Rogera Dunlopa sú ceny za prenájmy kancelárií v Bratislave „neuveriteľne nízke“ a dúfajú v ich nárast. Napriek zvýšenému objemu priestorov, ktoré sa majú dokončiť v tomto roku verí, že dopyt v Petržalke bude silný.

Ostrý štart veží Emporia

Projekt Emporia Towers 92902 target=blank>pôvodne rozbiehali investorská spoločnosť ALK Variant Shop, s.r.o a developer Mondan Invest. Výstavbu mali dokončiť v septembri tohto roka. Začiatkom minulého roka Mondan pre TRENDreality.sk vyhlásil, že má nájomníkov pre vyše tretinu kancelárskych plôch.

Quinlan projekt 127649 target=blank>odkúpil koncom vlaňajška. Nezmenil jeho parametre a rozhodol sa ponechať v platnosti aj vzhľad a názov. Podľa šéfa oddelenia projektového manažmentu slovenského Quinlanu Františka Halászika nechceli postaviť presklenú budovu, výrazná kresba okien by mala Emporia Towers odlíšiť od okolitých petržalských panelákov a urobiť z neho jeden z najnápadnejších zjavov Bratislavy.

Developerská spoločnosť Quinlan Private Golub patrila pôvodne do koncernu General Electric ako GE Capital Golub. Írska private equity firma Quinlan Private ju odkúpila v roku 2006. Jej prvým slovenským projektom je 114889 target=blank>obytný komplex Tri veže na Bajkalskej ulici v Bratislave, ktorý dokončuje spolu so slovenským Crescom. V tomto tandeme sa tento rok chystá aj na výstavbu petržalského megaprojektu 121113 target=blank>South City za 1,5 mld. eur (45 mld. Sk).

Vizualizácie - Quinlan Private Golub