Od budúceho roka by sa v centre oravskej Trstenej mala rozbehnúť prestavba bývalého továrenského areálu na nákupné centrum. Tento zámer zverejnila bratislavská firma Proveland Slovakia. Do prestavby sa chystá vložiť necelé štyri milióny eur.

Okrem supermarketu Terno na 1264 m2 by mala vyrásť aj nákupná pasáž s vyše 2200 štvorcami predajnej plochy a 22 prevádzkami, kaviareň a vstupné priestory. Časť obchodov má byť prístupná z pasáže pozdĺž Železničiarskej ulice.

Vo vnútri areálu má zbúraním prístavieb a starších budov vzniknúť parkovisko pre vyše 230 áut. Rekonštrukcia by mala trvať 8 až 9 mesiacov. V susedstve fabriky stojí stará štvorpodlažná administratívna budova, ktorá sa má tiež prestavať na obytný dom s polyfunkciou na prízemí.

Na Orave nákupy vo fabrike

Projekt prestavby výrobnej haly na nákupné centrum vytvorilo pražské Studio Acht. Chce využiť pôvodnú železobetónovú konštrukciu haly so strešnými svetlíkmi, tehlové fasády sa majú vybúrať a nahradiť modernými technológiami. Nákupné centrum bude jednopodlažné, v jednej časti dvojpodlažné, kde bude technické zázemie budovy.

Areál pôvodne využívala strojárska fabrika Závody ťažkého strojárstva v Martine, ktorá sa neskôr rozdelila na viacero závodov. Ten v Trstenej sa venoval výrobe lesných kolesových traktorov, neskôr výrobu prevzala firma LKT, ktorá v nej pokračuje doteraz v iných priestoroch.

Proveland Slovakia je dcérou cyperskej firmy Proveland Limited. Predchádzajúci konateľ firmy Milan Ručkay dlhodobo spolupracuje s ľuďmi zo skupiny Hodorovský-Jančošek, ktorá sa na Orave aktivizovala najmä vo ferozliatinárskej firme OFZ v Istebnom, ale aj v realitnom biznise a cestovnom ruchu najmä v Dolnom Kubíne a okolí.

Na Orave nákupy vo fabrike

Na Orave nákupy vo fabrike

Vizualizácie a foto - Studio Acht