Trojoblúkový kamenný most na rieke Ipeľ je tretím najstarším zachovaným mostom svojho druhu na Slovensku. Naposledy sa komplexnej opravy dočkal na konci devätnásteho storočia a odvtedy viditeľne schátral.

Poltár preto investuje do jeho opravy. Celkové náklady dosahujú 394-tisíc eur, o príspevok žiada mesto aj ministerstvo kultúry.

Zdesenie domácich aj aktivistov

Stavebné práce sa začali asi pred rokom statickým zabezpečením havarijného stavu pilierov a dnových sklzov.

„Išlo o kľúčovú časť záchranných prác, ktorými sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu spodnej stavby,“ priblížila vedúca oddelenia investičnej výstavby na Mestskom úrade v Poltári Adela Palíková.

Oprava prastarého mosta vydesila ľudí, podľa pamiatkarov je v poriadku

Oprava Tureckého mosta v Poltári Zdroj: Facebook/Michal Obročník

V týchto dňoch obnova pokračuje prácami na korune parapetného muriva. „Cieľom aktuálnych prác je obnova pôvodných autentických detailov stavby, odstránenie nevhodných úprav koruny parapetného muriva a ich nahradenie vhodnejším materiálom, ktorý je v súlade s charakterom pôvodnej stavby,“ uviedla A. Pavlíková.

Krátko pred Vianocami sa na internete objavili fotografie zo staveniska. Pohľad na nerovný rad bielych pieskovcových kvádrov nahrubo maltou prilepených na korunu mosta sprevádzala vlna zdesených komentárov.

„Ďalšia rana. To je horror,“ napísal k priloženým fotografiám aktivista Rudo Mlich, riaditeľ Združenia na záchranu Starého hradu – Castrum Warna.

Parapetné múry sú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa