Ak by ste do Googlu zadali slovné spojenie „Lyžiarske stredisko Danová,“ veľa aktuálnych informácií by ste nenašli. Stredisko situované pár kilometrov od Medzilaboriec je schované pred okolitým svetom a už niekoľko rokov chátra. „Máme tu meter snehu, ale majiteľ vlekov ich nespustil. Je to už piaty rok,“ hovorí pre TREND Reality Ján Komišák.
Význam a postavenie strediska dobre ilustruje aj to, že nie je zmapované službou Google Street View. Napokon, na severovýchode Slovenska je cestovný ruch niekde na konci priorít, ktoré región trápia. Na prvých miestach by svietil nedostatok práce, exodus obyvateľstva, chýbajúce investície i absentujúca vízia ďalšieho rozvoja.
Situácia nebola v roku 2002 o nič lepšia, skôr naopak. Okres Medzilaborce hlásil na začiatku roka, že bez práce je tu každý štvrtý obyvateľ. Úrad práce evidoval nezamestnanosť presahujúcu 28 percent a čísla výrazne vylepšovalo dochádzanie miestneho obyvateľstva za prácou do Česka.
Práve v tomto období vzniká nápad postaviť niekoľko kilometrov od Medzilaboriec penzión. Prichádza s ním živnostník Ivan Bludovič IMSPOL. Pre stavbu si vybral lokalitu, ktorá by vyhovovala zadaniu „stavba na konci sveta“. Penzión chcel postaviť niekoľko stoviek metrov pred lyžiarskym strediskom Danová. Len pre dokreslenie, za strediskom by ste už nenašli nič iné, len lesy.
Nápad mali pomôcť zafinancovať aj eurofondy. Slovensko v tom čase ešte nebolo členom Európskej únie, krajina však mohla čerpať prostriedky v rámci predvstupovej pomoci. Osobitne mali byť podporené subjekty podnikajúce v cestovnom ruchu v regiónoch postihnutých vysokou nezamestnanosťou. Kľúč bol jednoduchý, Brusel prispel v rozmedzí od 50- do 100-tisíc eur, druhú polovicu mal zaplatiť súkromník.
Projekt v Danovej všetky podmienky spĺňal a tak nič nebránilo tomu, aby bol aj zrealizovaný. Živnostník postavil trojpodlažný penzión, v ktorom bola okrem iného reštaurácia pre 60 osôb, sedem obývacích izieb, dvojica apartmánov, sauna či posilňovňa. Penzión otvoril brány v roku 2005. Nikto vtedy netušil, že stavba veľa hostí neprivíta.
Zdesená kontrola
Len niekoľko týždňov po otvorení nabehla do penziónu kontrola z ministerstva hospodárstva. A zamestnanci ministerstva zostali zaskočení. Počas kontroly 1. marca 2006 zistili, že penzión vlastne nie je dokončený. „Bolo zistené zanedbanie požadovaného rozsahu a kvality prác, ako aj nedodržanie stavebno-technologických postupov na projekte. V dôsledku týchto nedostatkov nebolo možné penzión užívať ani čiastočne, t.j. príjemca nesplnil celkový cieľ projektu,“ konštatovali v dôvodovej správe.
O dva týždne sa do penziónu vrátili zamestnanci Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania a urobili kontrolu. Na povrch tak vyplávali ďalšie zistenia. „Príjemca predložil NARMSP právoplatné kolaudačné rozhodnutie na nedokončený objekt výstavby, čím úmyselne uviedol do omylu kontrolné a finančné oddelenie – na základe predložených dokumentov mu boli dňa 28. 11. 2005 neoprávnene vyplatené finančné prostriedky,“ písali kontrolóri v následnej správe.
Od majiteľa stavby tak štátne úrady žiadali späť necelých 100-tisíc eur. Tým to však neskončilo. Úrad boja proti organizovanej kriminalite Prezídia policajného zboru začal voči majiteľovi penziónu viesť trestné stíhanie za trestný čin poškodzovania finančných záujmov. V júni 2008 podal obžalobu na živnostníka aj generálny prokurátor.
V tom čase už bol penzión zatvorený a financujúca OTP banka hľadala možnosti ako najviac uspokojiť svoju pohľadávku. Riešenie našla v dražbe. Aj znalec však pri prehliadke objektu skonštatoval, že jeho lokalita nie je najšťastnejšia. „V celom regióne Východných Karpát sú v súčasnosti podobné nehnuteľnosti veľmi slabo navštevované a relatívne nízko využívané, t.j. s malým ziskom,“ písal znalec v roku 2009. Hodnotu penziónu s pozemkami vyčíslil na 212-tisíc eur.
Ďalšia dražba?
Penzión sa v dražbe nepodarilo predať a zatvorený zostal do dnešných dní. Aktuálne sa rozbieha snaha o vypísanie ďalšej dražby. Po ôsmich rokoch vznikol ďalší znalecký posudok. Hodnota stavby je vyčíslená na 80-tisíc eur.
Dôvodom výrazného poklesu hodnoty je stav penziónu. „V budove chýba rad vnútorného vybavenia, najmä zariaďovacích predmetov hygienických zariadení a vybavenia kuchyne, časť konštrukcií nie je dokončených. Exteriér budovy zarástol nízkou a vysokou zeleňou,“ píše v posudku z konca minulého roka znalec.
Či niekto kúpi penzión, je otázne. Jeho majiteľ má za sebou aj súdy. Ich výsledok nie je známy. Telefónne číslo má vypojené, živnosť ukončenú. Výraznou pamiatkou po jeho podnikateľskej kariére je penzión na „konci sveta.“