VSŽ, resp. U.S. Steel sú s Košicami spojené akoby odnepamäti. Ide pritom o relatívne mladú históriu, ktorá sa začala písať v päťdesiatych rokoch minulého storočia. A písala sa na dvakrát, keďže oceliarne sa podarilo postaviť až na druhý pokus.

S podporou Moskvy

Ten prvý sa datuje do roku 1950. Práve v tomto roku sa štátne špičky rozhodli, že v Košiciach vyrastie hutnícky kombinát, ktorý mal niesť meno HUKO. Výber metropoly východu nebol náhodný. V jej prospech hralo viacero faktorov. Tým hlavným bola blízkosť k ložiskám surovinovej základne na území dnešnej Ukrajiny.

Samotnú výstavbu pritom podporovala aj Moskva. Chcela z Československa urobiť hutnícku a oceliarsku základňu pre celý východný blok. Dôvod bol prozaický. Stalin bol presvedčený o tom, že vývoj smeruje k rozpútaniu tretej svetovej vojny. A košická fabrika mala plniť svoju úlohu pri vypuknutí konfliktu.

Fabrika sa začala stavať, ďalšie roky však odhalili, že nadšenie niekedy predchádza schopnosti. Svoje by o tom vedel rozprávať Bohumil Kočí, riaditeľ podniku HUKO. Problémy sa dokonca snažil vyriešiť s prezidentom republiky Antonínom Zápotockým.  

„V lete 1952 sa Kočí v dvojhodinovom rozhovore snažil Zápotockého presvedčiť, že nie je možné stavať HUKO bez projektov, na čo Zápotocký odpovedal, že možné to je, lebo technik si môže robiť plány a výkresy aj na kolene,“ vysvetľoval pre Pravdu historik Miroslav Londák zo Slovenskej akadémie vied. O rok na to bola stavba celého kolosu zastavená. Vraj na neurčito.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa