Rekonštrukcia Pradiarne na rohu Páričkovej a Svätoplukovej ulice v bratislavskom Ružinove sa začala oficiálne vo štvrtok, trvať má zhruba dva roky. Prví nájomníci by sa mohli nasťahovať v druhej polovici roku 2020.

Obnovu národnej kultúrnej pamiatky slávnostne začal primátor Ivo Nesrovnal spolu so starostom Ružinova Dušanom Pekárom a zástupcom YIT Slovakia symbolickým aktom vloženia historických tehál do steny Pradiarne.

„Mám veľkú radosť, že sa nám v Ružinove darí vracať život do miest, ktoré boli roky nevyužité a znepríjemňovali život v susedstve. Dobrou správou je aj nové námestie, ktoré tak rozšíri ponuku verejných priestorov nielen pre obyvateľov Ružinova, ale aj pre všetkých Bratislavčanov. Verím, že sa z Pradiarne 1900 aj z celého projektu Zwirn stane príjemné a obľúbené miesto,“ povedal D. Pekár.

Okná pripomenú historickú podobu 

Súťaž na obnovu Pradiarne 1900 pred vyše rokom vyhrali architekti z ateliéru Bouda Masár, ktorí majú s rekonštruovaním pamiatok skúsenosti – pracovali napríklad aj na obnove Bratislavského hradu.

„Pradiareň si prešla viacerými prestavbami a postupne stratila charakter najmä pre rôzne prestavby zo 60. rokov. Tie boli v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránené, aby Pradiareň opäť získala priestor, ktorý jej patrí,“ vysvetľuje architekt Ivan Masár.

Developer má momentálne všetky povolenia, aby sa začala oficiálna rekonštrukcia. „Jej súčasťou bude napríklad výmena okien, ktoré znova nadobudnú zaoblený tvar, aký mali kedysi. Budeme tiež opravovať strechu, podlahy a repasovať nosné liatinové stĺpy,“ dopĺňa Ivan Masár.

Dominantným prvkom Pradiarne 1900 bude 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa