Keď v roku 1936 otvárali Obchodný dom Brouk a Babka, ktorý je dnes známy pod menom Dunaj, išlo v mnohých smeroch o pozoruhodné dielo. Stavbu, pod ktorou bol podpísaný autor Manderláku Christian Ludwig, dokončili v rekordne rýchlom čase. Stačilo na to len 90 dní. V tom čase išlo o prvý moderný nákupný dom na území Bratislavy.

Kultúrna pamiatka

Stavba s dvoma podzemnými a šiestimi nadzemnými podlažiami bola postavená vo funkcionalistickom štýle a v roku 2000 ju vyhlásili aj za národnú kultúrnu pamiatku. V čase otvorenia využívala najmodernejšie výdobytky. Okrem architektúry, atypických presklených výkladov či rýchleho výťahu zaujala aj prvým podlahovým kúrením. Samotný obchodný dom bol koncipovaný po vzore amerických nákupných centier.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa obchodný dom rozšíril o novú budovu. Tzv. „Dvojka“ , ktorú otvorili v roku 1985, má sedem podlaží (posledné je ustúpené) a rozšírila celý komplex na približne 10-tisíc štvorcových metrov obchodných a skladových priestorov.

Ešte v deväťdesiatych rokoch slúžil Dunaj naplno svojmu účelu, s príchodom moderných obchodných centier však jeho atraktivita klesala. Aj preto jeho majiteľ Prvá investičná pripravoval prestavbu na obchodný dom prémiového typu. Zámer, ktorého ambíciou bolo zastrešiť na jedno miesto luxusné značky, nevyšiel. Spoločnosť tak do voľných priestorov presťahovala redakcie svojich periodík (napríklad denník Sme).

Veľké plány Orca

S novým impulzom i plánmi prichádza v roku 2007 nový majiteľ. Dvojicu budov kupuje developerská spoločnosť Orco. Na verejnosti sa prezentuje ambíciou prestavať obe budovy na polyfunkčný dom, ktorý by okrem obchodných prevádzok ponúkal aj kancelárie najvyššieho štandardu.

Obchodný dom Dunaj zrekonštruujú, pribudnú aj byty

Obchodné centrum Dunaj Zdroj: TREND Reality

„Sme radi, že sme v centre Bratislavy získali dve takéto významné budovy. Našim plánom je, aby sa Dunaj 1 a Dunaj 2 stali domovom špičkových značiek a medzinárodných spoločností. Nedávno sme zakúpili budovu City Gate v Bratislave, ktorá spolu s projektom Dunaj, dúfame pozdvihne povesť slovenského hlavného mesta na celoeurópskom realitnom a obchodnom trhu,“ uviedla v roku 2007 Lucia Švecová, riaditeľka slovenskej pobočky Orco Property Group.