Je významný nielen polohou, ale aj koncepciou amerických spoluautorov, Diller Scofidio + Renfro (DS+R), tvorcov manhattanského High Line a Hargreaves Associates, známych najmä parkom Parque do Tejo e Trancao pre Expo 98 v Lisabone a olympijskými parkmi v Sydney (2000) a v Londýne (2012).
Rozdelili ho na štyri, ako zdôrazňuje americký mesačník Architectural Record, ruské archetypálne krajiny: tundru, step, les a močariská. Iba tretina výsadby spočíva na pevnej pôde. Ostatné vysadili na stropoch podzemných priestorov s plochou vyše osemdesiattisíc štvorcových metrov. V pôvodnom projekte takéto objekty neboli.
Zariadejský park Zdroj: Iwan Baan
Zariadejský park Zdroj: usolt
DS+R však od počiatku rátali s vyhliadkovou plošinou vysunutou pätnásť metrov nad rieku. Nepodopretá sedemdesiatmetrová betónová konzola pripomína bumerang.
Spoza sklených bariér sa črtajú nezvyklé pohľady na štvrť Zamoskvorečje na druhom brehu, na tretiu najvyššiu budovu zo Siedmich sestier, Kotelniki (176 m, 1952) a najmä na nezvyčajnú panorámu Kremľa.
Zariadejský park Zdroj: Iwan Baan
Senzory monitorujú namáhanie, deformácie a dynamiku vibrácií. Konštrukcia, nepresne nazývaná most, má nosnosť 240 ton. Jednako bezpečnosť vyhliadkovej plošiny vzbudzovala pochybnosti.
Navyše, kritici považovali park za neprimerane ultramoderný v danom prostredí, za neruský, amerikánsky, nepáčil sa koncept „lesa v meste“, s ničím neoddeleným porastom 760 briez, borovíc a smrekov.
Zariadejský park Zdroj: stroi.mos
Zariadejský park Zdroj: Maria Gonzalez
Okrem „mostu“ je architektonickým akcentom zastrešenie nad plochou 1 400 štvorcových metrov, zvané Kôra. Pasívnym solárnym ohrevom podporeným stopäťdesiatimi fotovoltickými panelmi v južnej časti strechy vzniká permanentná klimatická „bublina“.
Zastrešenie z troch vrstiev dvojitého skla dokonale chráni vypuklú zatrávnenú plochu s dvoma amfiteátrami pred mrazom a prudkým vetrom. A to bez vonkajších stien.
Zariadejský park Zdroj: usolt
Na budúci rok dokončia v podzemí koncertnú sieň pre 1 560 poslucháčov a sieň pre štyristo osôb. Autorom projektu siení nie je DS+R, ale renomovaný moskovský ateliér TPO Reserve, ktorý spolupracoval s akustikom Jasuhisom Tojotom.
Posledný z početných vzdelávacích pavilónov – jeden z nich, Kupola, je hneď pri vstupe od Červeného námestia – dokončili práve v týchto dňoch. Pavilón Ľadová jaskyňa približujúci arktické prostredie má labyrint zo snehu a ľadu s plochou okolo tisíc štvorcových metroch, kde udržujú stabilnú teplotu mínus päť stupňov.
Zariadejský park Zdroj: Maria Gonzalez
Zariadejský park Zdroj: Maria Gonzalez
Oblé Mediálne centrum (pozrite si video), kde premietajú videá na panoramatickej 360-stupňovej obrazovke s priestorovým zvukom, vybudovali z kompozitných materiálov. Aparatúra s interaktívnym programom, ktorá okrem iného generuje vodný poprašok, vietor, dym a vône, váži niekoľko desiatok ton. Dopravovali ju na miesto po dočasných koľajniciach, podlaha pavilónu je kvôli nim spevnená železobetónom.
Zariadejský park Zdroj: stroi.mos
Zariadejský park je prvým väčším parkom v centre Moskvy postaveným po parkoch Krasnaja Presnja (1932) a Taganský (1934). Výstavba, ktorej súčasťou bola aj obnova jedenástich okolitých kostolov, trvala dva a pol roka. Na prácach realizovaných nepretržite sa zúčastňovalo päťtisíc pracovníkov.
Zariadejský park Zdroj: usolt
Miesto, kde stojí park, štvrť Zarjadje, súčasť historického centre Kitaj-gorod, zastavali v šesťdesiatych rokov najväčším európskym hotelom Rossija. Po jeho zbúraní v rokoch 2006 až 2009 ho mal nahradiť multifunkčný objekt od firmy Foster + Partners.