Areál patriaci pôvodne nábytkárskej rodine Galanovcov sa podarilo predať v decembri minulého roka až v šiestom kole dražby, keď vyvolávacia cena klesla zo 16 miliónov eur na 7,75 milióna. Ani na túto cenu neurobil žiadny zo štyroch účastníkov dražby podanie a napokon ju za rovných sedem miliónov vydražila česká spoločnosť Franco Real Estates.
„Vydražením objektu sa uzavrela kapitola vzostupov a pádov biznisu s nábytkom. Našim cieľom je využiť čo najefektívnejším spôsobom možnosti objektu s jeho vynikajúcou dopravnou dostupnosťou a vytvoriť efektívnu kombináciu retailových a administratívnych priestorov,“ hovorí František Pivoda, konateľ Franco Real Estates a majiteľ jej materského holdingu.
Investícia na oživenie
Nový majiteľ plánuje budovu upraviť pre budúcich nájomníkov. „Vzhľadom na to, že bola budovaná ako jednoúčelová predajňa nábytku, sme nútení vykonať rekonštrukčné práce, ktorými by sme budovu viac otvorili novým zákazníkom a uľahčili im prístup k jednotlivým prevádzkam,“ opisuje najbližšie plány s tým, že najvýraznejšia zmena bude rekonštrukcia skladových priestorov.
Kľúčovým je zvýšenie počtu parkovacích miest, ktoré by mali pribudnúť najmä na otočisku kamiónov a stanovisku s odpadom za budovou centra. Investor už spracováva štúdiu, ktorá by mala byť hotová o niekoľko týždňov. Chce sa tiež faceliftom fasády odstrihnúť od imidžu Galana.
„V prvom kroku máme pripravenú investíciu okolo dvoch miliónov eur, aby sme priblížili komfort centra súčasným štandardom,“ dodáva F. Pivoda. Projekt chce mať pripravený do jari budúceho roka na silný nástup nových nájomníkov.
V súčasnosti je objekt s komerčnou plochou 11-tisíc štvorcových metrov a skladmi s rozlohou 6 500 m2 obsadený asi z jednej pätiny a prenájom ročne prináša vyše štvrť milióna eur. Parkovisko má kapacitu vyše dvesto vozidiel.
Využili príležitosť
Rýchle rozbehnutie odôvodňuje majiteľ potrebou splácať úver VÚB banke, ktorá ako navrhovateľ dražby zároveň prefinancovala vydražiteľovi dve tretiny kúpnej ceny. Vladimír Polacký, ktorý na projekte s českým investorom spolupracuje, však hovorí o veľkom dopyte po priestoroch.
„Nehľadáme klasických nájomníkov ako majú nákupné centrá, ale takých nájomníkov, za ktorými chodia ľudia cielene. Využijeme viditeľnosť a dopravnú dostupnosť objektu,“ opisuje projektový manažér, ktorý verí, že sa priestory podarí obsadiť už koncom tohto leta.
Budova polyfunkčného domu Galan Zdroj: Nábytok Galan
F. Pivoda priznáva, že k dražbe Galana sa dostal úplnou náhodou. Na slovenskom realitnom trhu dovtedy nepôsobil a o dražbe sa dozvedel, keď prišiel kvôli inému projektu. Zapojil sa až do šiesteho kola.
„Podobnú nehnuteľnosť s výbornou dopravnou dostupnosťou, skvelou viditeľnosťou, blízko Bratislavského letiska by ste hľadali na trhu s nehnuteľnosťami naozaj ťažko. Rovnako podlahová plocha objektu takmer 16-tisíc štvorcových metrov bola pre nás veľkým lákadlom. Kombinácia zaujímavej ceny, spoľahlivých obchodných partnerov s unikátnosťou nehnuteľnosti bola pre nás zaujímavá investičná príležitosť,“ odôvodňuje rozhodnutie zapojiť sa do dražby.
Jeho holding vyše tridsiatich firiem Franco de Poisd'eau & Cie zastrešuje výrobné spoločnosti z oblasti strojárstva a priemyselných technológií, predajcu automobilov, firmy z oblasti zdravotníctva, gastro a ubytovacích služieb v Česku a Rakúsku, vlastní a spravuje aj 14 priemyselných areálov v Českej republike.
Jedna z najväčších dražieb
Podľa predsedu predstavenstva Dražobnej spoločnosti Petra Vetráka išlo o druhú najväčšiu dražbu za minulý rok podľa dosiahnutej ceny. „Dražbu obchodného centra však profesionálne považujeme za jednu z najzaujímavejších príležitostí, ktoré sme kedy mali,“ dodáva.
Komerčné nehnuteľnosti sú totiž na dražbách zriedkavé, hoci záujem závisí od konkrétneho objektu a najmä lokality, vždy prilákajú veľkú pozornosť. Výrazné zníženie ceny Galana považuje P. Vetrák za relatívne, pretože dosiahnutá cena bola jedna z najvyšších za posledné dva roky.
„Je však pravdou, že bratislavský retailový trh začína byť nasýtený, čo však nie je len dôsledok veľkého počtu kamenných predajní ale aj výrazného nárastu e-commerce, čomu sa musia prispôsobiť aj obchodné centrá,“ podotýka šéf Dražobnej spoločnosti.
Počty dražieb sú tento rok v pomere k poskytnutým úverom na nehnuteľnosti na historických minimách, aj keď v absolútnych číslach sa ustálili a už neklesajú. „Z hľadiska predajov a nárastov cien v dražbách sa rovnako dražobný segment zatiaľ nesie na vlne ekonomického rastu a ceny sú vyššie pri všetkých typoch nehnuteľností,“ hodnotí P. Vetrák.