Na konci druhého štvrťroka 2016 bolo na Slovensku celkovo 1,58 milióna štvorcových metrov modernej priemyselnej a logistickej plochy. Z toho takmer dve tretiny v okolí Bratislavy.

Od apríla do mája pribudlo na trhu podľa realitnej poradenskej spoločnosti JLL 12 680 m2 novej plochy v rámci Senec Logistics Centre od developerskej spoločnosti Goodman, ktorá dokončila výstavbu dvoch nových hál. Približne polovicu tejto plochy si prenajala logistická spoločnosť Kuehne + Nagel.

97 % výstavby pri Bratislave

„Aktuálne máme vo výstavbe vyše 157-tisíc štvorcových metrov novej priemyselnej plochy. Až 97 percent smeruje práve do širšieho okolia hlavného mesta, čím sa pozícia tejto časti Slovenska z pohľadu priemyselného trhu posilní ešte markantnejšie,” hovorí Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností v JLL.

Najväčší podiel prebiehajúceho developmentu sa nachádza v Lozorne (42 %), nasledovaný je Sencom (28 %), Malackami (18 %) a Bratislavou (12 %). Zvyšné tri percentá plochy sú situované v regióne západného Slovenska.

Nové logistické haly stále vyrastajú iba v okolí Bratislavy

Trh logistických a priemyselných nehnuteľností v 2. štvrťroku 2016 Zdroj: JLL

K najväčším projektom patria dve haly v Devínskej Novej Vsi s plochou 18-tisíc štvorcových metrov alebo nová hala v P3 parku v Lozorne budovaná na kľúč pre subdodávateľa automobilového priemyslu, spoločnosť PTG, s plochou 16 750 m2.

Okrem výstavby projektov na kľúč (built-to-suit) pre konkrétneho nájomcu, pokračuje aj trend špekulatívnej výstavby bez vopred zazmluvnených nájomcov. Potvrdzuje to narastajúci dopyt po priemyselných priestoroch na Slovensku.

Haly kupovali noví investori

V období jarných mesiacov výrazne medziročne narástol aj objem nových zmlúv. Tvorili takmer 50-tisíc štvorcových metrov plochy z celkových zazmluvnených 75-tisíc štvorcov. Obnovenie nájomných zmlúv zaznamenala JLL v Prologis Parku Nové Mesto (11 000 m2) a v CTParku Bratislava (10 000 m2).

„Súčasná ekonomická situácia podporuje expanziu existujúcich nájomcov, no rovnako nárast záujmu sledujeme aj u spoločností, ktoré chcú vstúpiť na slovenský trh. Očakávame ďalší rekordný záver roka podporený jednak lizingovom aktivitou a rovnako novou výstavbou,” dodáva S. Šporka.

Odráža to aj suma investícií do komerčných nehnuteľností na Slovensku, v prvom polroku dosiahla 310 miliónov eur. Najväčšiu zásluhu na tomto objeme majú noví hráči na trhu.

V rámci priemyselného sektora to bol príchod firmy Blackstone, ktorá prostredníctvom platformy Logicor vstúpila na slovenský trh kúpou logistického parku LogCenter Nové Mesto od rakúskeho developera Immofinanz.

HB Reavis predal priemyselné a logistické portfólio skupine Macquarie Infrastructure & Real Assets. Za štyri logistické parky v Rači, Svätom Jure, Malom Šariši a Mošnove pri Ostrave zinkasoval 79 miliónov eur.

Nájomné je stabilné

Na celom Slovensku bolo ku koncu júna podľa JLL voľných 60-tisíc štvorcových metrov, miera neobsadenosti tak dosiahla 3,81 percenta. Prevažná väčšina prázdnych priemyselných a logistických priestorov je v širšom okolí Bratislavy, vyše 48-tisíc m2. V regióne západného Slovenska je to deväťtisíc štvorcov, na východe dvetisíc a na strednom Slovensku tisíc štvorcových metrov.

Nové logistické haly stále vyrastajú iba v okolí Bratislavy

Nájomné podmienky v 2. štvrťroku 2016 (eur/m2/mesiac) Zdroj: JLL

Nájomné podmienky zostávajú stabilné, hoci situácia v regiónoch sa značne líši. V širšom okolí Bratislavy dokážu nájomcovia získať jedny z najvýhodnejších podmienok za posledné roky. Najmä v okolí Senca vďaka silnému konkurenčnému boju developerov profitujú z nižších nájmov a incentív.

Do iných častí Slovenska špekulatívny development neprichádza a dopyt rastie, čo nahráva prenajímateľom. „Aj napriek snahe developerských spoločností uspokojiť existujúci dopyt očakávame pokračujúci rast cien nájmov a mieru neobsadenosti udržanú na aktuálnej nízkej úrovni,” hodnotí S. Šporka.