Prestavba autobusovej stanice na Mlynských Nivách v Bratislave sa blíži. Na jej komplexnú premenu v rámci megaprojektu Twin City od developerskej spoločnosti HB Reavis sa čaká už niekoľko rokov. Investor plánuje prikúpiť ďalšie pozemky.

Developer zakomponuje stanicu do celého projektu tak, aby jej súčasťou boli aj komerčné prevádzky. Podobný príklad vidno aj na pražskej železničnej stanici, či novobudovanej viedenskej. Prepojenie komerčných a dopravných funkcií je témou aj pri prestavbe bratislavskej železničnej stanice.

Investor plánuje rozšíriť Mlynské Nivy o autobusové pruhy v oboch smeroch. Spolu so zelenými pásmi po stranách a s rekonštrukciou križovatky so Svätoplukovou má vzniknúť nový bulvár, ktorý zároveň oddelí severnú časť Twin City od južnej.

HB Reavis čaká na rozhodnutie mesta o pozemku na rohu Svätoplukovej a Mlynských Nív, na ktorom stojí budova sídla pohrebníctva Marianum. Nárožie má slúžiť ako jeden z architektonicky zaujímavých vstupov do stanice. „Získanie pozemkov je podmienkou pre vybudovanie kvalitného prístupu do komplexu a pre zabezpečenie jeho prevádzky,“ informuje investor.

Nová autobusová stanica sa blíži

Twin City - celé územie Zdroj: HB Reavis

„V záujme zlepšenia dopravnej situácie a vytvorenia verejného priestoru so zeleňou sme pripravení obetovať tretinu pozemku, ktorá je dnes súčasťou pohrebníctva Marianum. Zvyšok by bol súčasťou komplexu samotnej autobusovej stanice,“ hovorí CEO HB Reavis Slovensko Adrián Rác.

Záujem o tento pozemok má investor už niekoľko rokov. Znalecký posudok stanovil cenu viac než 5-tisíc m2 na 2,59 milióna eur. Na bratislavské mestské zastupiteľstvo rozhodujúce o predaji sa síce obrátil ďalší záujemca, o kúpu však stratil záujem.

Počas  výstavby novej autobusovej stanice majú fungovať dočasné priestory, kvôli ktorým developer nedávno prikúpil obchodné centrum Bottova. Málo navštevované stredisko zatiaľ nechce búrať.

Pravdepodobne už budúci rok má začať výstavba prvých etáp Twin City. Územné rozhodnutie má zatiaľ južná časť bližšie k Továrenskej ulici, z ktorej sa má taktiež stáť mestský bulvár. V tejto zóne majú na úvod vyrásť jeden až dva bloky administratívnych budov, zvyšok závisí od dopytu.

Megaprojekt za predpokladaných 400 miliónov eur sa nachádza na rozhraní Starého Mesta a Ružinova. Výstavbu dlhšie brzdil územný plán v lokalite Čulenova – Landererova, brzdou rýchlejšieho rozvoja je aj ekonomická situácia. Na architektúre sa podieľa ateliér Benoy.