Približne pol miliardy korún, vrátane súvisiacej mestskej infraštruktúry, investovala nemecká finančná spoločnosť Saller do výstavby nového obchodného centra (OC) Galéria v Košiciach, ktoré otvoria pre verejnosť vo štvrtok 9. septembra.

Ako informoval prokurista skupiny Saller Rupert Güntner, pozemok v atraktívnej mestskej časti Košíc im ponúkol pred 5 rokmi exprezident Rudolf Schuster, pretože mesto potrebovalo takzvané rýchle peniaze. Do pozemkov investoval Saller ďalších 100 miliónov Sk.

Centrum budú ďalej rozširovať. Podľa Güntnera investor plánuje v druhej etape prestavať do konca roka 2006 ďalších pol miliardy korún.

V obchodnom centre Galéria, ktorého názov vybrali v študentskej súťaži, pribudne pre kupujúcich celková úžitková plocha 15-tisíc štvorcových metrov (m2), z čoho si 12–tisíc m2 prenajalo 35 rôznych prevádzok. Prácu v ňom nájde vyše 150 ľudí.

Centrálnou časťou Galérie je hypermarket Kaufland, návštevníci majú k dispozícii 500 parkovacích miest. Podľa riaditeľa Galérie Ivana Filgasa OC je určené nielen na nakupovanie v 35 nájomných jednotkách, ale aj na trávenie voľného času, aby nákupy neboli pre zákazníkov len unavujúcou rutinou, ale aj oddychom, relaxom a zábavou.

Galériu navrhli a postavili v zmysle najnovších európskych technológií a architektonických trendov 3. tisícročia. Ako informovali zástupcovia spoločnosti na tlačovej konferencii, Saller je klasická investičná firma, ktorú založil jej majiteľ - pôvodne farmár Jozef Saller - v 60. rokoch minulého storočia, keď poľnohospodárstvo prestalo byť efektívne a v Nemecku nastal stavebný boom.

Okrem nemeckých regiónov, kde má 15 hektárov vybudovaných nájomných plôch, už firma expanduje v Čechách, na Slovensku, Poľsku a začína aj v Bulharsku.