Na rozdiel od iných liečebných domov v Tatrách, história Heliosu nie je až taká bohatá. Sanatórium otvorili v roku 1976 s cieľom rozšíriť kúpeľné možnosti Štrbského Plesa. Komplex spočiatku ponúkal ubytovanie v 128 izbách, ktoré celkovo poskytli 250 lôžok. Zariadenie sa špecializovalo na liečbu astmy a iných respiračných chorôb.
Žiadny luxus
Helios ponúkal služby na úrovni dvojhviezdičkového hotela. A lákal na dvojicu bazénov, wellness i fitness štúdio či kino. Výhodou zariadenia bola jeho kapacita, ktorá umožňovala usporadúvať aj rôzne školenia či kongresy. Nakoniec, kapacita lôžok sa neustále zvyšovala až presiahla úroveň 400 postelí.
Liečebný dom Helios v lete 2017. Zdroj: TREND Reality
Bol to práve Helios, ktorý udržiaval kúpeľný charakter Štrbského Plesa aj po roku 1989. A nič na tom nezmenila ani transformácia na akciovú spoločnosť. Aj v deväťdesiatych rokoch bol Helios kúpeľným centrom, ktorý okrem liečebných a hotelových služieb plnil aj funkciu spoločenskú. V areáli sídlila napríklad najvyššie položená škôlka na Slovensku.
Kľúčovým v ďalšom smerovaní komplexu sa stal rok 2004. Práve v tomto roku vstupuje na scénu finančná skupina J&T. Začiatkom leta sa majoritným vlastníkom akciovky Kúpele Štrbské Pleso stala spoločnosť Bluecorp, za ktorou stála J&T.
Na scéne J&T
Finančníci hneď po prevzatí troch liečebných domov hovoria o ich rekonštrukcii a modernizácii. Ako prvý príde na rad liečebný dom Hviezdoslav, z ktorého vzniká päťhviezdičkový hotel Kempinski. Helios má prísť na rad ako druhý. V novembri 2005 komplex zatvárajú.
Liečebný dom Helios v lete 2017.
„Zariadenie potrebuje nejakým spôsobom posunúť dopredu, jednoducho nevyhovuje dnešným štandardom. Potrebujeme byť konkurencieschopní aj voči ostatným zariadeniam na Štrbskom Plese a kúpeľným zariadeniam na Slovensku,“ uviedol v roku 2005 podľa denníka Sme riaditeľ Kúpeľov Štrbské Pleso Marián Zubo.
Už vtedy finančníci poukazovali na to, že Štrbské Pleso stráca liečebnú funkciu. Výraznou mierou sa pod to podpisovala aj zmenená politika zdravotných poisťovní, ktoré revidovali preplácanie kúpeľnej starostlivosti. Plány J&T tak boli ľahko čitateľné – chceli posilniť hotelovú funkciu a liečebnú zložku potlačiť do úzadia.
Stav liečebného domu Helios v roku 2006. Zdroj: EIA/Kúpele Štrbské Pleso
Inak povedané, vybrali sa rentabilnejšou cestou. Vyžadovala si však zmeniť komfort aj celkové služby. Svoju predstavu prestavby komplexu Helios prvýkrát ukázali v lete 2006, keď úradom predstavili plán prestavby liečebného domu.
Ambiciózne plány
Ich predstavy boli na tú dobu ambiciózne. Už aj tak veľký komplex chceli rozšíriť. Počet lôžok mal stúpnuť zo 402 na 462. Komplex sa mal zmeniť na hotelové zariadenie štvorhviezdičkovej kategórie. Súčasťou areálu mala byť kongresová hala pre 420 ľudí, obchodné prevádzky, vodný svet i wellness centrum.
Vizualizácie komplexu Helios z roku 2006. Zdroj: EIA/GFI Studio
V pláne bolo postavenie dvojpodlažnej podzemnej parkovacej garáže s kapacitou 296 miest. Ďalších 106 stojísk malo byť na povrchu. Podľa predložených dokumentov mal byť prevádzkovateľom komplexu hotelový gigant InterContinental Hotels Group. Aj keď sa pôvodne hovorilo o rekonštrukcii s rozpočtom pol miliardy slovenských korún, predložené zámery uvádzali už sumu na úrovni 1,2 miliardy slovenských korún.
Stavebné práce sa mali začať vo februári 2007, ich ukončenie bolo naplánované na koniec roka 2008. Termíny však neboli dodržané. V ďalších mesiacoch dochádza k prehodnocovaniu plánov i prekresľovaniu projektu. Začína sa hovoriť o trojhviezdičkovom hoteli aj o apartmánovej časti komplexu, ktorá bude na predaj záujemcom. „Momentálne rokujeme s hotelovými operátormi,“ uviedol v roku 2008 pre TREND Reality Bohuš Hlavatý, CEO Tatry Mountain Resorts, ktorá bola v tom čase súčasťou J&T.
Oživenie po rokoch
Holding v tom čase hľadal hotelového operátora a podľa všetkého ho nakoniec nenašiel. Rozbiehala sa totiž kríza, ktorá definitívne zmrazila prípravné práce. V ďalších rokoch sa špekuluje, čo bude ďalej a kedy sa do areálu vrátia stavebné stroje.
Oživenie projektu sa začína opäť spomínať v roku 2014. Na úrade sa totiž objavil nový zámer prestavby areálu. A oproti tomu spred ôsmich rokoch je ešte ambicióznejší. Hotel má mať 574 lôžok, čo je o pätinu viac ako pri prvom zámere.
Vizualizácie komplexu Helios z roku 2014. Zdroj: EIA/GFI Studio
Súčasťou komplexu má byť akvapark naprojektovaný pre 500 osôb i kongresová hala, ktorá sa môže prispôsobiť na kino. Jej kapacita je nastavená na 700 osôb. Sekundovať jej majú tri konferenčné sály s celkovou kapacitou 240 osôb. Chýbať nemá bowling, obchodné prevádzky, zdravotné stredisko či kaviareň a reštaurácia. Kým počet izieb rástol, počet parkovacích miest klesol zo 402 na 287.
Kedy ho začne spoločnosť J&T Real Estate realizovať, je nateraz nejasné. Projekt s proklamovaným rozpočtom 45 miliónov eur nemôže byť pri dnešnej ponuke Štrbského Plesa úspešný. Oproti Tatranskej Lomnici či Jasnej totiž stredisko zaostáva. Bez jeho výrazného rozvoja stavbu hotelového megakomplexu nerozbehnú.
Nádej na zmenu
V tomto smere sa však v najvyššie položenej tatranskej osade pripravujú zemny. Naznačil ich v apríli tohto roka Igor Rattaj zo spoločnosti TMR. „Plánujeme postaviť lanovku a dojazdovú trať medzi Areálom snov, kde je dnes nástupný bod nášho lyžiarskeho strediska, a lokalitou centrálneho parkoviska. Investícia sa hrubým odhadom pohybuje podľa úradmi povoleného variantu od 22 do 30 miliónov eur,“ povedal pre Hospodárske noviny I. Rattaj.
Liečebný dom Helios v lete 2017. Zdroj: TREND Reality
Plánovaná lanovka by mala prechádzať popri komplexe Helios. Je pravdepodobné, že tieto zmeny môžu naštartovať premenu Štrbského Plesa a s ním aj komplexu Helios. Až dovtedy však poniesie nálepku jednej z najväčších ruín vo Vysokých Tatrách.
Tatranské realitné boľačky
V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese [email protected].