Predraženie národného štadióna súvisí s faktom, že aj náklady na výstavbu budú vyššie ako pôvodne vysúťažená suma.

Ivan Kmotrík starší, šéf investora výstavby – spoločnosti Národný futbalový štadión, priznal, že cena sa v časovom rozpätí zmenila, podľa neho je to dôsledok zvýšenej ceny práce i nových nárokov UEFA na osvetlenie a niektoré časti infraštruktúry štadióna.

„Možno to bude viac o sedem, možno o 12 miliónov, ja by som bol rád, ak by to zvýšenie nebolo viac ako päť-šesť miliónov,“ povedal I. Kmotrík.

Uprednostňujú drahší a modernejší štadión

To, či štát napokon zaplatí pri prípadnom odkúpení štadióna viac, než sa uvažovalo, je podľa premiéra otázkou negociácií a tiež stanovenia priorít. „Musíme si povedať, či chceme mať najmodernejšie osvetlenie a infraštruktúru, aké sú možné, alebo budeme vyžadovať niečo, čo bude síce lacnejšie, no už pri kolaudácii bude zaostávať za moderným svetom,“ skonštatoval P. Pellegrini.

On sám je naklonený tomu, že ak „už máme postaviť štadión, tak spôsobom, že ho budú obdivovať všetci, ktorí naň prídu“. Potom je podľa premiéra otázkou, čo je možné zo zvýšených investícií nechať na pleciach investora a na čo môže prispieť štát.

„Sme pripravení, opakujem pripravení, o tom rokovať,“ uviedol P. Pellegrini, ktorý zdôraznil, že rozhodnutie musí byť transparentné a svedčiť o tom, že ide naozaj o správny krok.

Premiér v tejto súvislosti poznamenal, že pri prepočte nákladov na jedno miesto (kapacita bude 22 500 miest) bude aj tak cena štadióna, s technologickými parametrami, ktoré má mať, v súčasných podmienkach jedna z tých nižších. „Hlavné mesto si v každom prípade takýto moderný futbalový štadión zaslúži,“ zdôraznil P. Pellegrini.

Súhlasí s tým i primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý poukázal na to, že nové Tehelné pole umožní privítať tímy a uskutočniť zápasy, ktoré sa na Slovensku ešte neodohrali, no stane sa i miestom veľkých kultúrnych podujatí.

„Rovnako zázemie štadióna pomôže vytvoriť možnosti pre rozvoj kongresovej turistiky, ktorá má veľký potenciál,“ upozornil bratislavský primátor.

Dodávatelia majú termíny v budúcom roku 

Nový štadión mal byť skolaudovaný do konca roka, respektíve na začiatku roka 2019. Hovorilo sa aj o tom, že nie je vylúčené, že prvý zápas na ňom odohrajú ešte v tomto roku, to je však podľa zistení TRENDU nereálne.

Objektívnym dôvodom, je, že dodávateľ technológií, spoločnosť Syteli, má podľa zmluvy na zhotovenie prác viac času. Niektoré práce má dokončiť zhruba na konci tohto roka, na časť technológií má však ďalšie dva mesiace.

Národný futbalový štadión sa predraží, do konca roka sa zrejme nestihne

Kmotríkovi ľudia navyše ešte nestihli vybrať dodávateľa na dokončovacie stavebné práce. Je to ďalšia čiastková zákazka, ktorej predmetom je dovybavenie štadióna – vrátane priečok, povrchových úprav podláh, stien a stropov.

Zákazka má predpokladanú hodnotu sedem miliónov eur bez DPH a uchádza sa o ňu len jedna firma – eseročka In Design Slovensko. Za práce si pýta 11 miliónov eur bez DPH. Podľa súťažných podkladov má dodávateľ stavbu dokončiť do štyroch mesiacov od prebratia staveniska. Verejné obstarávanie ešte nie je vyhodnotené.

Ani tento dodávateľ teda podľa zmluvy nebude mať povinnosť dokončiť práce do konca tohto roka. Zástupkyňa investora Ivana Tittelová uviedla, že robia všetko preto, aby termín stihli.

Stavba NFŠ sa začala 1. septembra 2016, stavia ho STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o., ktoré má podľa zmluvy s investorom výstavby – spoločnosťou NFŠ, a. s., postaviť štadión v priebehu 76 týždňov za 49,81 milióna eur bez DPH (59,77 milióna eur s DPH).

Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna. Štát poskytne NFŠ dotáciu vo výške 27,2 milióna eur, avšak táto bude odpočítaná od kúpnej ceny.

Pribudlo ihrisko na Kalinčiakovej

Súčasťou utorkového kontrolného dňa bolo aj otvorenie futbalového ihriska s umelou trávou, ktoré investor vybudoval v areáli športovej základnej školy Kalinčiakova nachádzajúcej sa v bezprostrednej blízkosti nového štadióna.

Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, na území ktorého sa štadión nachádza, v tejto súvislosti zvýraznil záujem mestskej časti, aby projekt NFŠ pamätal aj na obyvateľov, ktorí sú bezprostredne dotknutí výstavbou, rovnako tak na skvalitnenie podmienok pre šport detí v Novom Meste.

„Som rád, že otvárame ihrisko, ktoré má jeden z najkvalitnejších povrchov na Slovensku, a celkom určite je to najlepšie ihrisko s umelou trávou v areáli základnej školy,“ povedal v tejto súvislosti R. Kusý. Investor vybuduje v areáli ZŠ v rámci vyvolaných investícii ešte jedno podobné futbalové ihrisko.

Viac o zákazkách súvisiacich s Národným futbalovým štadiónom aj o tom, ako sa do prípravy projektu zapojili ľudia blízki oligarchovi Miroslavovi Bödörovi, sa dočítate v najnovšom TRENDE (vychádza vo štvrtok 6. septembra, v digitálnej verzii v stredu).