Nákupným centrám na Slovensku rástla návštevnosť aj obraty, stúplo však aj nájomné. Vyplýva to z najnovšieho kvartálneho reportu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Podľa nej je aktuálne na Slovensku viac ako 2,36 milióna metrov štvorcových nákupných centier a retail parkov. Potrebu otvárania kamenných prevádzok potvrdzujú najnovšie výsledky z európskej správy CBRE, ktorá uvádza, že až 60 percent spotrebiteľov v rámci Európy uprednostňuje nákup v kamenných prevádzkach.

„Od roku 2019 každoročne na náš trh pribudne nové nákupné centrum s výmerou presahujúcou 20-tisíc metrov štvorcových. Inak to nebolo ani tento rok. Po dvoch rokoch bol totiž v Bratislave dokončený ďalší veľký projekt, konkrétne rozšírenie nákupného centra Eurovea s celkovou prenajímateľnou plochou s rozlohou 25-tisíc metrov štvorcových,“ uviedol riaditeľ prenájmov obchodných priestorov CBRE Slovensko Tomáš Lörincz.

Na základe dát CBRE dosiahli maloobchodné priestory v prvom polroku 2023 vyššie obraty ako v rovnakom období minulého roka. Podľa odborníkov bol pritom nárast najviac citeľný v prvých mesiacoch roka. V januári narástli o 23 percent, vo februári o 16 percent v porovnaní s rovnakými mesiacmi v roku 2022. „Za prvý polrok sa medziročný nárast obratov maloobchodných prevádzok v nákupných centrách vyšplhal na úroveň 11 percent oproti predchádzajúcemu roku,“ spresnil Lörincz.

Prvá polovica tohto roka tak v porovnaní s prvým polrokom 2022 vedie aj v otázke návštevnosti nákupných centier na Slovensku. Aj v tomto prípade návštevnosť najviac rástla v úvode roka, teda v zimných mesiacoch. Podľa aktuálnych meraní spoločnosti CBRE sa celková návštevnosť zvýšila o osem percent. „S návštevnosťou však rástla aj výška nájmov v nákupných centrách. Tá sa medziročne zvýšila vo všetkých kategóriách o sedem percent," dodáva CBRE.

Ďalšie dôležité správy

Eurovea 2 - oficiálne otvorenie druhej časti najväčšieho nákupného centra v Bratislave.
Neprehliadnite

Slovensko je krajinou nákupných centier. Rastie ich počet aj veľkosť predajných plôch