Novú lyonskú štvrť La Confluence obohatila jedna z dominánt, zábavné a obchodné centrum od popredného ateliéru Jean-Paul Viguier et Associés. Objekt, ktorý navštevuje denne 35- až 40-tisíc ľudí, je investíciou Unibail-Rodamco, v ktorého portfóliu v 12 krajinách v hodnote 27,5 miliardy eur je aj bratislavský Aupark.
Zábavné a obchodné centrum Confluence za 300 miliónov eur, kde má na ploche 54 580 m2 vyše sto obchodov, 14 kinosál a hotel so 150 izbami, nie je najväčším objektom spoločnosti v Lyone. Nákupné centrum v La Part Dieu, druhej najväčšej francúzskej obchodnej štvrti po La Défence, je dvaapolkrát väčšie.
Hlavný vstup centra je na užšej strane v okrúhlej sklenej rotunde na triede Cours Charlemagne, priamo oproti sídlu regionálnej vlády Rhone Alpes. Túto stavbu od Christiana de Portzamparc TRENDReality.sk už predstavil.
Štvorpodlažný Le Pôle s plochou dva a pol futbalového ihriska stojí na okolo tisíc pilótach pozdĺž celého kanála Place Nautique. Okrem električky a niekoľkých autobusových liniek k nemu premáva z lyonského starého mesta aj Vaporetto, malá komfortná loď na hybridný pohon.
Kanál dokončený pred dvoma rokmi, rozširujúci kontakt s riekou, sa vrezáva do polovice šírky polostrova ohraničeného dvoma riekami. Približne jeden a pol kilometra na juh od Le Pôle sa Saône vlieva do Rhône, čo dalo názov štvrti La Confluence, Sútok.
Stavbu s pavilónmi prikrytými priehľadnou strechou, nad ktorou vyčnieva hotel Le Novotel, dva ploché hranoly spojené do písmena L, inšpirovalo okolité vodné prostredie, lodná doprava a jachting.
Galérie, chodby a terasy stvárnil architekt tak, aby pripomínali modernú výletnú loď. Najvyššie poschodie, kde sú drevené podlahy, nazvali Paluba – Le Deck. Lodnú a vodnú štylizáciu budovy vidieť na dizajne okien, zábradlia, okrúhlych otvorov zapustených svietidiel, ohrada vonkajšieho sedenia kaviarne pripomína šalupu.
Sedemdielnu lichobežníkovú strechu z trojuholníkových podušiek z ETFE s plochou vyše 20-tisíc m2 nesie konštrukcia z 2500 ton ocele. Podopierajú ju štíhle oceľové stĺpy natreté nabielo. Priehľadná strecha znižuje v Le Pôle spotrebu energie o 10 percent.
Vyvinula ju spoločnosť Seele, podobne ako strechy niektorých londýnskych stavieb, predstavených v TRENDReality.sk: stanice King's Cross a Olympijského štadióna. V noci je strecha podsvetlená, pri slávnostných príležitostiach spúšťajú farebnú ilumináciu.
Kým na fasáde architekt v značnej miere uplatnil obklady z červeného smreka, v interiéri prevažujú lesklé biele plochy. Drevo tu popri modrej farbe a zeleni veľkých rastlinných kompozícií Alexisa Tricoirea vyniká ako akcent.
Tour Majunga, významné dielo autora Le Pôle Jeana-Paula Viguiera predstavené v TRENDReality.sk, ktoré rastie v štvrti na okraji Paríža, stavia práve Unibail-Rodamco. Realizácia ďalších významných projektov parížskych mrakodrapov tejto spoločnosti sa oneskoruje.
Tour Triangle (180 m, Jacques Herzog a Pierre de Meuron) majú začať stavať najskôr na budúci rok s predpokladaným dokončením roku 2017. V tom istom roku zatiaľ plánujú dokončiť Tour Phare (297 m, Thom Mayne). Začiatok výstavby zdržiavajú najmä súdne a administratívne komplikácie.
Spomedzi osemnástich projektov, ktorých dokončenie Unibail-Rodamco avizuje v najbližších štyroch rokoch, je najväčším obchodné centrum Aéroville s vyše 80-tisíc m2 pri letisku Roissy pri Paríži, ktoré spoločnosť chce otvoriť na budúci rok na jeseň ako deviate nákupné centrum v parížskej oblasti.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Foto - Takuji Shimmura
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.