Priestor na väčšie centrum tak ostane už len v Prešove. Aj tu je v pláne Forum od holandského developera Multi Development. Oproti predkrízovým plánom sa už mierne zmenšilo na 27-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Termín výstavby zatiaľ nie je známy.

Trendom pre nasledujúce roky sú podľa expertov na komerčné nehnuteľnosti malé nákupné strediská v centrách menších miest. Siete ako Ardis, Dituria alebo Kocka sa sústreďujú najmä na rekonštrukcie starších obchodných domov. Rozširujú sa aj siete Maxov či Vendo Parkov.

Slovensku patrí podľa plochy nákupných centier na tisíc obyvateľov podľa poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield druhé miesto v regióne Strednej Európy za Poľskom. Pred otvorením Borov dosahovala 219,5 m2. Priemer regiónu je 209 m2 a v celej Európskej únii 262 m2 na tisíc obyvateľov.

Bratislava však patrila podľa vlaňajších údajov spoločnosti Colliers spolu so Záhrebom so 700 m2 na špicu celej Strednej a východnej Európy. Jedným z dôvodov je na rozdiel od západnejšie položených európskych metropol chýbajúca nákupná míľa typu londýnskej Oxford Street, parížskej Champs-Élysées či viedenskej Kärntnerstrasse.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku
Názov Mesto Prenajímateľná plocha v m2 Rok otvorenia
Avion Shopping Park (vrátane Ikea) Bratislava 103 000 2002
Aupark Bratislava 57 780 2001
Eurovea Galleria Bratislava 55 000 2010
Bory Mall Bratislava 54 000 2014
Atrium Optima Košice 53 300 2002
Polus City Center Bratislava 38 500 2000
Europa Shopping Center Banská Bystrica 37 500 2006
Central Bratislava 36 000 2012
Shopping Palace Bratislava 35 000 2004
Aupark Košice 33 830 2011
City Arena* Trnava 29 500 2015*
Galéria Mlyny Nitra 28 500 2009
Laugaricio Trenčín 26 000 2009
Mirage Žilina 25 671 2010
Aupark Žilina 25 510 2010
Centro Nitra 24 300 2006
Cassovia Košice 24 000 2001
Atrium Dubeň Žilina 22 600 2001
Forum* Poprad 22 500 2015*
Europa Shopping Center Zvolen 21 000 2013
* vo výstavbe, plánované otvorenie

Avion Shopping Park a Ikea, Bratislava

Jedno z najnavštevovanejších nákupných centier na Slovensku ťaží z polohy pri najfrekventovanejšej ceste, diaľnici D1 a jediného obchodného domu Ikea (36 700 m2) v krajine. V okolí stále vyrastajú nové kancelárske budovy aj byty. Najväčší nápor zažíva každý víkend a pred sviatkami.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Avion Shopping Park Zdroj: Philip Darázs

Aupark, Bratislava

Po Poluse druhé moderné nákupné centrum v hlavnom meste aktuálne prechádza rozsiahlou modernizáciou. Aupark kúpil krátko po zabehnutí najväčší európsky majiteľ a prevádzkovateľ nákupných centier Unibail-Rodamco. Centrum prezentuje ako hlavnú módnu destináciu.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Aupark - súčasná podoba Zdroj: HB Reavis

Eurovea Galleria, Bratislava

Vyrástla ako súčasť veľkého luxusného komplexu na nábreží Dunaja. Otvorenie vyšlo írskemu developerovi Ballymore nešťastne tesne po vypuknutí krízy. Vynovená nábrežná promenáda napokon prilákala návštevníkov a centrum sa tento rok podarilo predať. Plánovaná druhá fáza je však otázna.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Eurovea Galleria Zdroj: Maňo Štrauch

Bory Mall, Bratislava

Projekt investičnej skupiny Penta vstupuje na silne konkurenčný trh. V západnej časti Bratislavy a obciach pri diaľnici D2 do Česka však doteraz chýbali väčšie nákupné možnosti. V budúcnosti by tu mala vyrásť aj nová obytná štvrť.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Bory Mall - aktuálny stav Zdroj: Michal Matloň

Atrium Optima, Košice

Druhé košické nákupné centrum vyrástlo rok po Cassovii hneď v jej susedstve pri diaľnici na južnom okraji mesta. Po zabehnutí ho kúpil stredoeurópsky developer a správca obchodných centier Atrium European Real Estate a dvakrát sa rozširovalo.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Atrium Optima Zdroj: Atrium Optima

Polus City Center, Bratislava

Prvé moderné nákupné centrum na Slovensku postavila spoločnosť Tri Gránit v bratislavskom Novom Meste pri jazere Kuchajda. Od otvorenia už ubehlo 14 rokov a narastajúca konkurencia v hlavnom meste ubrala návštevníkov napriek nedávnej modernizácii priestorov. Centrum v posledných rokoch trpí odlevom veľkých firiem z neskôr dostavaných administratívnych veží.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Polus City Center Zdroj: Karol Hrebíček

Europa Shopping Center, Banská Bystrica

Najväčšie nákupné centrum na strednom Slovensku ťaží z polohy blízko centra mesta a z administratívnej veže, ktorá bola súčasťou projektu. Plánované rozšírenie nákupného centra narazilo na problémy s povoleniami a kolotoč odvolaní.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Europa Shopping Center Banská Bystrica Zdroj: Europa Shopping Center

Central, Bratislava

Po dvoch rokoch od otvorenia hlási nákupné centrum v blízkosti rušného Trnavského mýta stabilizovanú návštevnosť. Od ostatných bratislavských centier sa líši najmä tým, že má vyššiu návštevnosť cez pracovný týždeň vďaka kanceláriám, ktoré sú súčasťou komplexu aj v okolí.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Central Zdroj: Central

Shopping Palace, Bratislava

Ambiciózny projekt na doteraz neprebudenej periférii hlavného mesta pri Zlatých Pieskoch neoživili ani dve etapy rozširovania. Slabšie zaplnenému aj navštevovanému centru nenahráva ani rozdelenie medzi troch vlastníkov a prevádzkovateľov.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Shopping Palace Zdroj: Shopping Palace

Aupark, Košice

Výstavbe Auparku na okraji historického centra Košíc predchádzali spory s mestom o dopravnom riešení. Výstavba sa preto posunula a HB Reavis otvoril centrum sedem rokov po kúpe lukratívneho pozemku.

Najväčšie nákupné centrá na Slovensku

Aupark Košice Zdroj: Jančina Architekti