Keď na konci osemdesiatych rokov minulého storočia otvárali v Tatranskej Lomnici budovu Tatranského kultúrneho centra, bola to malá slávnosť. „Cieľom stavby bolo vytvoriť akýsi kultúrny stánok,“ približuje pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Kultúrny stánok

Budova mal slúžiť pre umelecké vyžitie Tatrancov i tisícok turistov, ktorý do Tatier prichádzali. Vzniklo tu najväčšie kino v Tatrách, galéria i kaviareň. A v prvých rokoch slúžilo svojmu cieľu. „Budova je pre nás Lomničanov legendárna. Ja sám ju mám spätú s detstvom. Konali sa tu rôzne podujatia, koncerty či divadelné predstavenia,“ spomína obyvateľ Tatranskej Lomnice a bývalý miestny poslanec Tomáš Tišťan.

Budova slúžila svojmu účelu takmer štvrťstoročie.  Bola kultúrnym centrom a priestorom, ktorý slúžil spoločenským akciám za zlého počasie. Svoj posledný rok prevádzky zažila budova pred piatimi rokmi, keď v nej zatvorili aj posledné funkčné kino vo Vysokých Tatrách.

Najväčšie kino v Tatrách chátra, možno v ňom vzniknú byty

Kino Tatry v Tatranskej Lomnici. Zdroj: Modrá lanovka

„Budova, v ktorej sa kino nachádza, je v zlom stave a je náročná na prevádzkové náklady. Problém budú mať aj iné inštitúcie, ktoré sa v budove nachádzajú. Ide o Občianske združenie Skala a Divadelné združenie Tatratália, pre ktoré budeme musieť nájsť iné priestory,“  vysvetľoval v roku 2012 pre denník Korzár vedúceho oddelenia kultúry a športu na Mestskom úrade Vysoké Tatry Jána Bendíka

K zatvoreniu prispela výrazným spôsobom aj povinná digitalizácia. „Kino končí svoju prevádzku tak ako mnoho iných menších kín. Bolo by nelogické investovať do digitalizácie do týchto priestorov,“ povedal Bendík. Podľa jeho slov pritom bola návštevnosť zariadenia slušná a prekonávala čísla za dva roky dozadu.

Zatvorené na päť rokov

P. Chudý poukazuje hlavne na energetickú stránku celého projektu. „Keďže stavba bola realizovaná ešte pred revolúciou, bola energeticky veľmi náročná.  Aj preto bolo nerentabilné ju ďalej prevádzkovať, najmä keď do nej nebolo roky investované,“ hovorí.

Posledné predstavenie premietali 14. septembra 2012. Vyvrcholila ním etapa zániku tatranských kín. Po zatvorení toho v tatranskej Lomnici nezostalo v tatrách žiadne. Ešte pred revolúciou sa pritom filmy premietali na štyroch miestach – Novom a Starom Smokovci, Štrbskom Plese a spomínanej Tatranskej Lomnici.

Kino je zatvorené päť rokov a s výnimkou alternatívnych výstav a krčmy v nej nenájdete nič. Problémom je to, že mesto Vysoké Tatry nemá na rekonštrukciu dostatočné finančné prostriedky. Na strane druhej, poslanci sa pred časom zhodli, že sa nebudú zbavovať majetku.

Dvaja záujemcovia

Aj preto je riešenie projektu v slepej uličke. Pred rokom prebehla pod Tatrami diskusia, keďže sa o stavbu prejavili záujem dvaja kandidáti. Občianske združenie Edu Park chcelo v budove vybudovať zábavno-edukačný park pre deti.

„Už dlho rozmýšľame nad tým, že Tatry majú potenciál pre inštitúciu, ktorá by bola rovnako hodnotná pre miestnych ako aj pre návštevníkov a bola by zameraná v prvom rade na deti. Cieľom edukačného parku by bolo spoznávať javy a súvislosti okolitého sveta,“ uviedla pred rokom pre Korzár Alena Váradyová z občianskeho združenia Edu Park.

O projekt prejavil záujem aj neznámy bratislavský developer, ktorý chcel zrekonštruovať spoločenskú časť, na druhej strane chcel ku komplexu pristavať časť s bytmi. Aj v súvislosti s týmto sa miestni poslanci zhodli na to, že budova by mala zachovať kultúrnu funkciu.

Najväčšie kino v Tatrách chátra, možno v ňom vzniknú byty

Kino Tatry v Tatranskej Lomnici. Zdroj: Modrá lanovka

„Mala by tam byť divadelno-spoločenská sála, v ktorej by prípadne mohli byť prednášky, ďalej priestory pre divadelníkov, umelecká kaviareň plus krčmička, tvorivá dielňa, univerzálna miestnosť, ktorá by mohla slúžiť pre slobodných umelcov, či športovcov, ale aj priestory napríklad pre ženy na cvičenie jogy a podobne, rovnako aj priestor na doplnkové služby, galéria a výstavná miestnosť,“ uviedol viceprimátor Vysokých Tatier Jozef Janiga.

O budúcnosti stavby sa bude diskutovať aj v najbližších týždňoch. „Situáciu riešime už rok a pol. Určite s projektom chceme niečo robiť, lebo v aktuálnej podobe je neudržateľný,“ uviedol pre TREND Reality miestny poslanec Michal Hanč.

Nový návrh

Na septembrovom zastupiteľstve by mali poslanci schvaľovať zámer, ktorý by mal vyriešiť budúcnosť celého komplexu. V tomto prípade našli šalamúnske riešenie, keď spoja návrhy oboch spomínaných kandidátov.  Budovu by zrekonštruoval developer. Kým prvú časť, ktorá by slúžila na spoločenské účely, by dal mestu, v druhej časti by vybudoval malometrážne byty. Ich predajom by sa mu pokryli náklady na rekonštrukciu,“ vysvetľuje M. Hanč.

Podľa jeho slov bola daná podmienka, aby nešlo o aparatmány, ale byty na predaj. Takýmto spôsobom sme chceli umožniť mladým, aby sa mohli vrátiť domov, “ hovorí M. Hanč. V časti, ktorá sa vráti do vlastníctva mesta, by mal vzniknúť spomínaný Edu park. 

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese [email protected]