Projekt ako taký je už takmer 10 rokov starý. Prvýkrát ho verejnosti predstavili ešte v roku 2008, keď skupina Esin Group urobila verejnú prezentáciu pre miestnych obyvateľov. Cieľom projektu s proklamovaným rozpočtom okolo 50 miliónov eur bolo spojiť dve najrušnejšie časti Lomnice – železničnú a autobusovú stanicu s údolnou stanicou lanovky. 

Prekreslený projekt

Investor chcel postaviť uličku, v ktorej mali byť situované penzióny, obchody, reštaurácie, kaviarne i wellness služby. Rozsahom išlo pritom o jeden z najväčších realitných projektov vo Vysokých Tatrách. Stavať sa však nezačalo, aj keď v roku 2011 o naštartovaní projektu hovoril holding Tatry mountain resorts.

K oživeniu projektu došlo koncom minulého roka, keď zámer dostal stavebné povolenie. Časový posun plánov vtedy podpredseda predstavenstva Esin Group Boris Kubovič vysvetľoval načasovaním. „Pred troma-štyrmi rokmi sme stále neboli stopercentne presvedčení, že je vhodný čas na realizáciu takéhoto projektu,“ vysvetľoval pre TREND Reality.

Najväčší realitný projekt vo Vysokých Tatrách ohlasuje meškanie

Lomnické korzo Zdroj: Esin Group

Oproti pôvodným plánom projekt prekreslili. Celkovo má ponúknuť 26 obchodných prevádzok na rozlohe 5 200 štvorcových metrov. Okrem penziónov mal v komplexe vyrásť aj hotel s kapacitou 315 lôžok a wellness centrum. Menil sa aj rozpočet. Pôvodných 50 miliónov eur nakoniec investor zredukoval o 20 miliónov.

„Hotoví by sme chceli byť na jeseň 2019, aby sme mohli predávať vianočné balíky služieb,“ predpovedá B. Kubovič. So stavebnými prácami pritom mali začať v máji 2017. Nakoniec sa však aj tieto plány skomplikovali.

Problémy s prieskumom

„Výstavba, resp. hydrogeologický prieskum, ktorý jej predchádza, sa začal v apríli tohto roka. Prieskum sa vykonáva vrtmi a je potrebný z dôvodu výstavby, ale rovnako kvôli projektovaniu tepelného hospodárstva budov, kde budeme využívať moderné ekologické technológie,“ vysvetľuje pre TREND Reality B. Kubovič.

Podľa jeho slov však pri vŕtaní nastali problémy. „Podložie je v našej lokalite extrémne zložité, preto sa nám do hĺbky 25 metrov podarilo dostať až po mesiacoch vŕtania, troch poškodených vrtných súpravách a výmene dodávateľskej spoločnosti,“ vysvetľuje.

Aktuálne v Tatrách zbierajú výsledky prieskumu a ďalšia 22-dňová čerpacia skúška bude pokračovať začiatkom roka 2018. Aj preto sa menia pôvodne avizované termíny dokončenia. „Vzhľadom na uvedené fakty, skorý začiatok tohtoročnej zimy a po dohode s investormi posúvame termín dokončenia na december 2020,“ hovorí B. Kubovič.

Najväčší realitný projekt vo Vysokých Tatrách ohlasuje meškanie

Lomnické korzo Zdroj: Esin Group

Podľa jeho slov sa počas zimy chcú venovať príprave rozpočtov a výberovému konaniu na generálneho dodávateľa stavby. Lomnické korzo je aktuálne najväčším ohláseným a realizovaným developerským projektom vo Vysokých Tatrách. 

Fakty o projekte Lomnické korzo


  • ulička má spojiť železničnú a autobusovú stanicu a údolnú stanicu lanovky
 
  • architektom projektu je štúdio AMŠ Partners
  • 
v projekte má byť 29 apartmánov
 
  • veľkosť plochy pre obchodné prevádzky má dosiahnuť 5 200 m2
 
  • súčasťou komplexu majú byť reštaurácie, kaviarne, športové obchody, banka, pošta, potraviny, mestské infocentrum, advokátska i realitná kancelária
 
  • v komplexe má byť 190 parkovacích miest, z toho 119 podzemných
 
  • wellness má mať rozlohu 2 900 m2
 
  • súčasťou areálu má byť aj hotel s kapacitou 315 lôžok
 
  • 
otvorenie je plánované na december 2020
  • má ísť o jeden z najekologickejších komplexov v strednej Európe