V Európe sú na báze zelených budov postavené celé administratívne štvrte. Príkladom je jedna z parížskych administratívnych štvrtí, kde tieto budovy rastú nie len ojedinele, ale rádovo v desiatkách.

Najzelenšou z nich je centrála spoločnosti Schneider Electric s certifikátom ISO 50001. Ide o jeden z najnovších certifikátov zelených budov na svete. Udelila jej ju organizácia AFNOR, ktorá je hlavnou francúzskou certifikačnou spoločnosťou. Podľa ISO 50001 je tak najekologickejšou kancelárskou budovou na svete.

Nejde pritom o novú stavbu, ale o rekonštrukciu staršej administratívy v roku 2008. Po tom sa do nej nasťahovala centrála Schneider Electric, ktorá predtým sídlila v piatich budovách po celom Paríži. Architektom prestavby bol Jean-Michel Wilmot a na renováciu bolo vynaložených zhruba 20 miliónov eur.

Na prvý pohľad nenápadná budova sa nachádza v severozápadnej časti Paríža v blízkosti ulice Rueil-Malmaison. V súčasnosti je známa aj pod názvom Hive, čo v preklade znamená úľ. Na ploche 35-tisíc štvorcových metrov pracuje 1 700 zamestnancov.

Najekologickejšia budova sveta je v Paríži

„Ročná spotreba energie predstavuje 80 kWh/m2 a je porovnateľná s ročnou spotrebou nízkoenergetického rodinného domu, ktorá je na úrovni 50 kWh na štvorec,“ porovnáva Sophie Souquet, hovorkyňa spoločnosti Schneider Electric.

V komplexe je inštalovaný systém inteligentného osvetlenia, ktorý automaticky reguluje intenzitu na základe pohybu zamestnancov, množstva okolitého svetla, času alebo ročného obdobia. Kvôli lepšej a efektívnejšej distribúcii tepla bolo použitých 3-tisíc chladiacich jednotiek.

Na Slovensku sa zatiaľ ekologickým budovám nedarí. Ešte len prvou z nich bude bratislavský administratívny komplex s názvom BBC 1 Plus, za ktorým stojí rakúska spoločnosť CA Immo.

V Košiciach už dlhšie pripravuje svoj projekt „ekobudovy“ nemecká spoločnosť Bischoff & Compagnons pod názvom Ecopoint. Napriek viacnásobným avízam o spustení výstavby, je termín štartu stále neznámy.

Foto - Schneider Electric