Nájomné v najlepších maloobchodných nehnuteľnostiach sveta sa v treťom kvartáli 2009 začalo stabilizovať. Celkovo za toto obdobie kleslo v priemere o 1 % v porovnaní s júnom.

Napriek medziročnému poklesu o 25 % ostáva najdrahšou obchodnou lokalitou New York. Predajcovia tu zaplatia 1 640 dolárov/štvorcovú stopu na rok. Na druhom mieste sa udržal Hong Kong s 976 USD a tretí je stále Paríž s 857 USD. Práve ázijská metropola spolu s Parížom, Sydney a Londýnom si podľa prieskumu poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis dokázala udržať stabilnú úroveň počas ostatných 12 mesiacov.

„Hoci spotrebitelia sú naďalej pri míňaní opatrní, ich dôvera sa pomaly zotavuje a na niektorých trhoch je v pozitívnom teritóriu. Pred mnohými obchodníkmi nepochybne stoja viaceré výzvy, no ich dôvera sa tiež zdvihla počas roka a expanzia na kľúčové rozvinuté trhy ostáva na programe dňa v mnohých sektoroch, vrátane potravinových a odevných reťazcov,“ uvádza Peter Gold, vedúci oddelenia cezhraničného maloobchodu v regióne EMEA.  

Podmienky sa však pri najlepších a sekundárnych priestoroch líšia. Zatiaľ čo prvotriedne obchody stále priťahujú nájomcov, horšie lokality a menšie trhy prechádzajú rastom neobsadenosti, nižším dopytom a klesajúcim nájomným. Mnoho predajcov využíva súčasný trh na presun do prvotriednych jednotiek a lokalít, zatiaľ čo niektorí sa sústredia na konsolidáciu siete a vytvárajú tak voľné priestory.

Po Paríži a Londýne (6 300, resp. 5 561 €/m2/rok) je tretím najdrahším európskym mestom Moskva, kde nájomné dosahuje 5 407 €. Lokality v regióne EMEA dominujú vo svete, deväť z nich sa nachádza v prvej dvadsiatke.

Foto na titulke - Flickr