Výstavbu komplexu Prora si objednalo spoločenstvo Kraft durch Freude (KdF, Sila z radosti), politická organizácia zodpovedná za organizovanie a dohľad nad voľným časom obyvateľov. Pod názvom KdF – Seebad Rügen tu mal vzniknúť rezort, v ktorom by mohlo naraz dovolenkovať 20-tisíc ľudí. Rozpočet bol stanovený na 237 miliónov ríšskych mariek, čo podľa Norddeutscher Rundfunk zodpovedá dnešným 850 miliónom eur.
Výstavba pri brehu Prorskej zátoky podľa návrhu architekta nacistických propagandistických budov Clemensa Klotza upraveného podľa pripomienok samotného Adolfa Hitlera sa začala v máji 1936. Komplex tvorilo osem identických 550 metrov dlhých šesťpodlažných blokov.
Prora - letecký pohľad na komplex z roku 2011 Zdroj: Wikimedia / Klugschnacker
Prora - záber z výstavby (1937) Zdroj: Wikimedia / Bundesarchiv
Koncept 4,5 kilometra dlhého pásu budov umožnil, aby mala každá z desaťtisíc pomerne sparťansky dimenzovaných izieb výhľad na more. Súčasťou komplexu boli spoločné hygienické a stravovacie priestory, čitárne, kolkárne, kino, bazény, zhromažďovací priestor aj prístavy pre malé člny. Mala tu vzniknúť aj železničná stanica.
Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa práce zastavili na úrovni hrubej stavby, aj to nie všetkých plánovaných objektov. Po vojne využívala komplex sovietska armáda. V tom čase boli tri z ôsmich blokov zbúrané. V roku 1950 vedenie Nemeckej demokratickej republiky rozhodlo o dostavbe rozostavaných častí a vznikli tu obrovské kasárne, ktoré slúžili armáde do roku 1992.
Následne bol komplex sprístupnený verejnosti a v roku 1994 vyhlásený za pamiatku ako jeden z najväčších pozostatkov nacistického režimu. Štátu sa budovy dlho nedarilo predať a začali chátrať. Využívaný bol len Blok 3 uprostred komplexu, kde vzniklo múzeum pripomínajúce históriu ostrova, projektu aj KdF, časť zasa slúžila ako ubytovňa pre mladých, neskôr hostel.
Od roku 2004 sa začalo s predajom jednotlivých častí. Investori tu plánovali najmä sezónne bývanie a ubytovanie, v prízemí sa počítalo s obchodmi, službami, stravovaním a kultúrou. Vznikli tu viaceré ubytovne aj nové športoviská.
Prora - stav pred rekonštrukciou (2007) Zdroj: Wikimedia / Dr. Schorsch
Prora - ruiny časti areálu (2013) Zdroj: Flickr / M-H-R
Developeri mali pri prestavbách rešpektovať pamiatkovú ochranu. Napriek tomu sa niektoré bloky zmenili na nepoznanie, v časti pribudli presklené balkóny. Ceny prvých letných bytov dokončených pred dvomi rokmi sa vyšplhali až na 6 500 eur za štvorcový meter.
V roku 2013 odkúpila časť komplexu berlínska realitná spoločnosť Metropole Marketing, ktorá aktuálne stavia najväčší projekt Prora Solitaire rozdelený na dve časti. Celý má byť dokončený v roku 2022.
Prora Solitaire - vizualizácia Zdroj: Metropole Marketing
Prora Solitaire - vizualizácia Zdroj: Metropole Marketing
Prora Solitaire Hotel Apartments and Spa premení tri bloky na päťhviezdičkový prázdninový rezort so 125 apartmánmi. V ďalších troch blokoch vznikne Prora Solitaire Home so zhruba dvesto bytmi určenými na trvalé bývanie alebo prenájom. Výmery sa pohybujú od 28 do 110 štvorcových metrov a ceny od 262-tisíc do 582-tisíc eur. Ku každému je povinnosť kúpiť si parkovacie miesto za 10-tisíc eur. Developer sľubuje, že prestavba v maximálnej miere zachová pôvodný chránený charakter stavby.
Projekt Prora vzdialený zhruba tristo kilometrov alebo tri hodiny autom po diaľnici z Berlína aj Hamburgu tak paradoxne pokračuje v pôvodnej myšlienke obrovského dovolenkového rezortu.
Prora - model pôvodného návrhu v múzeu Zdroj: Flickr / Pixelteufel