„Chceli sme prilákať nájomcov požadujúcich moderné Á-čkové kancelárske priestory, aké sú dnes dodávané na trh v nových projektoch,“ hovorí manažér lízingu v Immofinanz Slovakia Peter Očovan o rozhodnutí modernizovať budovy otvorené v rokoch 2001 a 2003.
Modernizácia priniesla obom vežiam nové lobby so zelenou stenou a kaviarňou, nové obklady, výťahy s novým systémom ovládania skracujúcim čakanie, moderný systém klimatizácie a kúrenia, novú kabeláž a záložný zdroj, strážené stojany na bicykle so sprchami.
Vo vežiach vznikli aj spoločné rokovacie miestnosti, ktoré môžu využívať všetci nájomcovia. Polus Tower 2 získala tiež priame prepojenie suchou nohou s nákupným centrom, prvá veža ho mala aj predtým.
Polus Tower 2 - salóniky na recepcii Zdroj: Immofinanz
Náklady na modernizáciu oboch veží dosiahli podľa Philippa Ganscha, development manažéra pre Slovensko a Českú republiku, 25 miliónov eur. „Treba dodať, že je to vrátane nákladov na priestory pre nájomcov. Nešlo len o vymaľovanie stien, na každom podlaží sme všetko odstránili až na betón a nanovo osadili,“ vysvetľuje.
Dodáva, že dizajn a architektúra boli popri obnove spoločných priestorov a výmene technológií ťažiskom modernizácie, takže aj náklady na priestory pre nájomcov tvorili dôležitú časť investície.
Immofinanz obe veže postupne obsadzuje. Prvá je aktuálne prenajatá na 80 percent a druhá na 60 percent. P. Očovan dodáva, že aktuálne rokujú s viacerými ďalšími záujemcami o priestory od 250 do 5 000 m2.
Polus Tower 1 - mezzanin nad recepciou Zdroj: Immofinanz
Naplno obsadené sú dve podlažia Clusterhausu, teda priestorov s pružnými nájmami pre technologické start-upy. Ide o coworking, kde začínajúce firmy spolupracujú a komunikujú. Koncept, ktorý má Immofinanz aj v ďalších krajinách, funguje podľa P. Očovana veľmi dobre aj v Poluse.
Rozširovať ho na voľné podlažia druhej veže však neplánujú. „Momentálne sa skôr sústreďujeme na dlhodobé prenájmy pre spoločnosti, ktoré si prenajímajú väčšie priestory,“ vysvetľuje P. Očovan. Aj medzi záujemcami o celé podlažie však podľa neho sú spoločnosti, ktoré chcú vytvoriť menšie priestory a ďalej ich prenajímať.
Medzi najväčších nájomcov oboch veží patria spoločnosti Avon, Bencont Group, Concentrix, ČSOB Poisťovňa, Daren&Curtis, Datavard, Firo Tour, Intersonic, Pivovary Topvar, Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, Quintiles, Tower Academy či Viva Metropol.
Polus Tower 2 - recepcia s kaviarňou Zdroj: Immofinanz
Immofinanz označuje modernizáciu Polus Towers za premenu kancelárskych priestorov podľa konceptu work-life-balance, teda rovnováhy pracovného a súkromného života. Zamestnávateľov a tým aj developerov k tomu tlačí odlišný postoj najmä mladých profesionálov, ktorí už nechcú osobný život, rodinu a voľný čas podriaďovať práci.
Podľa prieskumu portálu Kariera.sk je druhým najdôležitejším kritériom hneď za výškou platu (19 %) pri rozhodnutí prijať pracovnú ponuku práve vybavenosť lokality, v ktorej firma sídli (17 %). Ľudia pritom za najdôležitejšiu považujú dobrú dostupnosť verejnou dopravou, moderné priestory pracoviska, bezproblémové parkovanie a blízkosť škôl, škôlok, obchodov, služieb a športovísk, vymenúva Katarína Zemanová z portálu Kariera.sk.
„Majitelia nehnuteľností už dávno nie sú len obyčajnými poskytovateľmi priestorov, ale stávajú sa biznis partnermi a vždy sa snažia zabezpečiť vhodné prostredie pre nájomcov a ich zamestnancov,“ hovorí country manažér Immofinanzu Karel Bor.
Podľa neho sa mení úloha budov, ktoré musia viac prispievať k produktivite zamestnancov. Výzvou pre realitné odvetvie je viac sa orientovať na služby a umocnenie zážitku zákazníka.