Ku koncu vlaňajška malo v Bratislave takmer 675-tisíc m2 kancelárskych priestorov platný certifikát zelenej, respektíve trvalo udržateľnej budovy. Je to 35 percent z celkového objemu kancelárskych priestorov v hlavnom meste a hovoríme o 36 z 298 budov. Informovalo o tom Bratislava Reseach Forum, ktorého členmi sú štyri realitno-poradenské spoločnosti. Udržateľnosť stavby súvisí napríklad so spotrebou energií, kvalitou vnútorného prostredia, dispozičného riešenie aj výmeny vzduchu, čo je ešte dôležitejšia funkcia ako regulovanie klímy.

“Zvýšený dopyt po zelených budovách registrujeme predovšetkým zo strany medzinárodných korporácií. Pre mnohé je budova bez certifikátu v súčasnosti už neprijateľným riešením,"  uviedla pre TREND Janka Machová z oddelenia prenájmu kancelárskych nehnuteľností  spoločnosti JLL. Na tento trend smerujúci na Slovensko zo západnej Európy reagujú aj slovenskí developeri a prirodzene sa snažia splniť požiadavky trhu. Okrem faktu, že tak prispievajú k znižovaniu emisií a ochrane životného prostredia, zeleným certifikátom podľa J. Machovej zlepšujúcu svoju pozíciu v konkurenčnom boji.

Z počtu certifikovaných 36 budov v Bratislave má z nich 62 percent certifikáciu budovy BREEAM, 5 percent kombináciu BREEAM/WELL GOLD a 33 percent LEED certifikát. Najvyššie hodnotenie BREEAM Outstanding má iba budova Twin City Tower (HB Reavis), a v prípade LEED Platinum ide o budovy Digital Park I-III (Penta Real Estate) a Ein Park Offices (Corwin).

 

Zelené budovy v Bratislave
Zdroj: BRF
Zelené budovy v Bratislave

Slovenskí developeri majú skúsenosti s trvalo udržateľnými budovami. Stavajú ich úspešne doma aj v zahraničí. TREND im dal priestor na vyjadrenie o roku 2021 na kancelárskom trhu aj o trvalo udržateľnom rozvoji v tomto segmente na trhu nehnuteľností, ktorý musel reagovať na zmeny ako dôsledok pandémie koronavírusu od roku 2020.

Aký bol rok 2021 v segmente kancelárií?

Adrián Bódis, regionálny manažér Immofinanz : V myhive zaznamenávame záujem nájomcov aj v čase pokračujúcej koronakrízy, mnohí z nich oceňujú sociálny aspekt kancelárií. V myhive Vajnorská v Bratislave, bývalé Polus Towers, sa ľudia počas roka postupne vracali, a to najmä vďaka komunitným aktivitám, flexibilite, lokalite so skvelou dopravnou dostupnosťou či prepojeniu s nákupným centrom VIVO! Bratislava.

Martin Marko, obchodný riaditeľ Immocap : Segment komerčných nehnuteľností prežil turbulentný rok. Prvotný šok z pandémie vystriedali najskôr obavy o bezpečnosť a zdravie zamestnancov, ktorí z tohto dôvodu ostávali prevažne pracovať z domáceho prostredia. Uvoľnenie opatrení spojené s postupným návratom do práce postavili zamestnávateľov aj developerov pred nové výzvy vo vnímaní kancelárskych priestorov. Kľúčovou sa stala schopnosť priniesť kancelárie, ktoré spĺňajú zdravotné nároky, ale podporujú aj socializáciu, efektivitu a kreativitu. Z dôvodu zmenených podmienok na prácu sa buď firmy presťahovali do modernejších priestorov, alebo si existujúce nájomné zmluvy predĺžili iba krátkodobo, aby sa vedeli flexibilne prispôsobiť meniacim sa potrebám zamestnancov.

Róbert Michalica, konateľ Real Estate Slovakia MiddleCap : Za posledný rok došlo k zmene štandardnej kancelárie, ako sme ju poznali doteraz, vplyvom pandémie a zvýšeným dôrazom na bezpečnosť zamestnancov. Pravdepodobne je prežitkom doba „open spaces”, ktoré využívali najmä veľké korporácie. Už sa nehľadá spôsob, ako na čo najmenšiu plochu natlačiť čo najviac pracovných miest. Naopak, hľadajú riešenia, kde bude možné dodržať opatrenia, ktoré pandemická situácia priniesla. Zdieľanie pracovných miest a práca z domu počas niektorých dní v týždni boli realitou v mnohých firmách aj pred pandémiou. Koronakríza však prinútila zaoberať sa týmto konceptom aj firmy, ktoré na to ani nepomysleli.

Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate : Videli sme váhanie väčších spoločností podpisovať nájomné zmluvy ale tento priestor rýchlo vyplnili stredne veľké spoločnosti. Takže o niekoľko rokov môže naopak nastať situácia, kedy bude dopyt prevyšovať ponuku. Určite musíme počítať s vyšším podielom práce z domu aj v budúcnosti, pandémia nám však ukázala aj nenahraditeľnosť sociálneho kontaktu. Kancelárie musia byť flexibilnejšie, kreatívnejšie a atraktívnejšie. Novým štandardom je už nastupujúci trend krátkodobých flexibilných nájmov a menších coworkingových priestorov. V ich rámci si viete priestory upravovať podľa potreby.

Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE: Rok 2021 bol rokom prekvapení. Očakával sa rekordný objem zmlúv, či už nových alebo predĺženia prenájmu súčasných priestorov. Úplne sa to nepotvrdilo vzhľadom na to, že zhruba 10 až 15 percent plochy každej administratívnej budovy tvoria služby a retail a tie boli stále zasiahnuté obmedzeniami. Zároveň výšku nájomného v kancelárskych priestoroch ešte nekorigoval rast inflácie v plnej miere a tak sa držala na pandemických úrovniach. Pri nových projektoch sa však výšky nájmov vracajú do predpandemickej úrovne. Čo sa týka obsadenosti portfólia, ktoré spravujeme, podarilo sa nám podpísať zmluvy až na 43-tisíc štvorcových metrov. Vďaka tomu sme dokázali nahradiť aj odchod IBM, ktorý sa udial v náročnom období.

René Popik, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia :Uplynulý rok mali firmy už zažité protipandemické postupy a opatrenie, takže by sa dalo povedať, že fungovali v podstate v bežnom new normal režime. Dokonca aj firmy, ktoré v roku 2020 kvôli pandémii odložili sťahovanie do nových priestorov, v roku 2021 už túto príležitosť využili. Hoci vnímame, že pandémia mala globálne dôsledky aj na obsadenosť, naša skúsenosť bola trochu iná. Vidíme skôr rozdiely v prístupe klientov – v štandardoch a kvalite pracovných priestorov. V HB Reavis sa nám darilo tak v prenajímaní priestorov, ktorých sme podpísali viac ako 55-tisíc m2, ako aj v ponuke našich extra služieb. Koniec rámčeka

Nový pohľad na konštrukcie

Investičný holding Middle Cap dostal v roku 2021 ocenenie za Smartest Building 2021 za budovu Southworks (certifikát Platinum Smart Building) v Londýne. „Pri našom druhom londýnskom projekte Seal House od začiatku hľadáme čo najefektívnejšie využitie materiálov, zavádzame nové konštrukčné princípy, aby sme čo najviac znížili uhlíkovú stopu a nezaťažili životné prostredie,“ uviedol Róbert Michalica z developerskej spoločnosti Real Estate Slovakia Middle Cap s tým, že development má veľké dôsledky na životné prostredie.

Legislatíva v zahraničí dovoľuje využívať aj nové pohľady na konštrukcie a materiály, a ide ruka v ruke s dobou kedy je nevyhnutné dbať o životné prostredie a znižovať uhlíkovú stopu. „Verím, že na Slovensku sa tento trend čoskoro tiež odzrkadlí a legislatívne sa budeme vedieť flexibilne prispôsobiť požiadavkám dneška,“ dodal R. Michalica.

Chladia dunajskou vodou

V Londýne realizuje svoje investície aj developer J&T Real Estate (JTRE), ktorý dokončuje prvú, kancelársku časť multifunkčného projektu Triptych Bankside. Domáci slovenský trh je podľa neho na veľmi vysokej úrovni vzhľadom na to, že slovenské technické normy vyžadujú špičkové štandardy budov v medzinárodnom porovnaní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa