Merkelovej hovorca Steffen Seibert uviedol, že kancelárka si nemyslí, že by vyvlastňovanie bytov bolo dobrým riešením. Vyhlásil, že kľúčom k prijateľnej cene bývania nie je vyvlastňovanie, ale dostatočný počet dostupných nájomných bytov.
Dvojnásobný nárast
Predsedníčka Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Andrea Nahlesová takisto tvrdí, že vyvlastňovanie je nesprávnym riešením. V Berlíne a v ďalších nemeckých, i niekoľkých európskych mestách sa v sobotu konali protesty proti zvyšovaniu cien nájomného. V hlavnom meste Nemecka došlo totiž za posledných desať rokov napríklad k dvojnásobnému nárastu cien.
Organizátori sobotňajšej demonštrácie - iniciatíva za vyvlastnenie bytov (Deutsche Wohnen & Co Enteignen) - vyslovili požiadavku, aby krajinská vláda Berlína od tých firiem, ktoré disponujú viac než 3000 nehnuteľnosťami, odkúpila približne 250-tisíc bytov v hodnote viac než 36 miliárd eur.
Miliardová hodnota
Hoci sú ceny nájomného v Berlíne v porovnaní s inými európskymi hlavnými mestami v priemere nižšie, narastajúca džentrifikácia – spoločenské zmeny, pri ktorých dochádza k tomu, že súkromné firmy kupujú štátne byty, ktoré následne renovujú, čím zvyšujú ich ceny – prinútila množstvo dlhoročných podnájomníkov vysťahovať sa zo svojich domovov. Tí si totiž nemohli dovoliť platiť zvýšenú cenu za prenájom.
Napríklad najväčší súkromný vlastník bytov v Berlíne, spoločnosť Die Deutsche Wohnen, vlastní v Berlíne 111 500 nájomných bytov z celkového počtu takmer dva milióny. Väčšinu z nich získala spoločnosť od mesta za posledné desaťročie, v súvislosti so snahou Berlína znížiť takýmto spôsobom vysokú mieru zadlženosti.