Aktualizácia z 30. 8. 2007:

Developer HB Reavis Group zverejnil nové vizualizácie projektu Twin City, ktoré pripravil londýnsky ateliér Benoy. K prestavbe autobusovej stanice na Mlynských nivách sa uskutočnili aj dve sedenia s občanmi, na ktorých firma projekt prezentovala a vypočula si pripomienky obyvateľov. Najväčšie výhrady zazneli k zahusteniu dopravy a nedostatku zelene. Ďalšie stretnutie by malo byť začiatkom septembra, z návrhu občanov bola zatiaľ zapracovaná pešia zóna na Páričkovej ulici, ako aj obnova areálu školy na Kuliškovej.

Spoločnosť medzitým začala v rámci povolenia búrať nevyužívané továrenské haly v bývalom areáli Kablo. Podľa marketingového manažéra HB Reavis Mira Sedláka sa momentálne rokuje s mestom o ďalších technických parametroch vrátane výšky plánovaného mrakodrapu.

Megaprojekt Twin City za 17 miliárd (aktualizácia)

Megaprojekt Twin City za 17 miliárd (aktualizácia)

Pôvodná správa z januára 2007:

Práce na najväčšom realitnom projekte Slovenska sa začnú už tento rok. Developerská skupina HB Reavis predložila mestským orgánom svoj mamutí projekt Twin City na Mlynských nivách, ktorý má stáť zhruba 17 miliárd korún. Ako jeho súčasť chcú vybudovať novú autobusovú stanicu za miliardu korún, ale najmä nákupné centrum, najvyšší bratislavský mrakodrap s hotelom, polyfunkčné centrum s obchodmi, zábavnými, športovými a kultúrnymi centrami, ako aj kancelárie a luxusné obytné budovy.

Areál Twin City sa má rozprestierať v širšom centre hlavného mesta na oboch stranách ulice Mlynské nivy, pričom ju prekryje a integruje do svojho areálu. Zaberie priestory súčasnej autobusovej stanice, ako aj továreň na káble, vysťahovanú na Záhorie. Jej poslednými majiteľmi boli nemecký Siemens a neskôr talianske Pirelli, či investičná banka Golman Sachs, od ktorej HB Reavis fabriku kúpil.

Megaprojekt Twin City za 17 miliárd (aktualizácia)

Twin City na staršej vizualizácii. 

Podľa vyhlásenia spoločnosti sa už na jar začnú práce na búraní továrenských budov, neskôr príde na rad výstavba novej autobusovej stanice v časti jej súčasného areálu. Celý komplex má byť hotový v roku 2011. Podľa jeho developera má ísť o zatiaľ najväčší realitný projekt v strednej Európe. Jeho dominantou bude 42-poschodový vežiak, ktorý prerastie súčasné výškové budovy Bratislavy prinajmenšom o 50 metrov.

Celková prenajímateľná plocha Twin City presiahne 200-tisíc štvorcových metrov. Necelú polovicu z toho budú tvoriť priestory pre obchody, zábavu a oddych. Na administratívu je vyhradených šesťdesiattisíc m2, má tu byť aj štvorhviezdičkový hotel s 200 izbami a 320 bytov vysokého štandardu. Plánuje sa, že stavebné práce sa rozbehnú v budúcom roku. 

Megaprojekt Twin City za 17 miliárd (aktualizácia)

Twin City na staršej vizualizácii.

Nová autobusová stanica na ploche takmer 45-tisíc m2 sa v časti areálu terajšej stanice začne stavať už v priebehu tohto roka. Cestujúci by podľa vyhlásenia HB Reavisu počas jej výstavby nemali pociťovať obmedzenia. Časť nástupísk a výstupísk autobusov sa po dohode s magistrátom dočasne presunie do tesnej blízkosti areálu súčasnej autobusovej stanice. Do portfólia skupiny HB Reavis patrí prostredníctvom spoločnosti Bus Transport zatiaľ 49 %-ný podiel v spoločnosti SAD Bratislava. Po uplatnení predkupného práva získa ďalších 17 % bratislavskej SAD-ky.

Skupina v blízkosti areálu stavia administratívny projekt City Business Center vedľa centrály VÚB na Karadžičovej ulici, z ktorého sú už hotové dve budovy. Opačným smerom na Prievozskej ulici vyrastá pri staršom Apollo Business Centre jeho druhorodený brat ABC II. Spolu s budovami Bratislava Business Centier I.-V. a ďalšími areálmi smerom k nábrežiu Dunaja patria do rodiacej sa bratislavskej administratívnej štvrte medzi Bajkalskou a Prievozskou ulicou, Dostojevského radom a ľavým brehom Dunaja s Pribinovou ulicou.

Vizualizácie – HB Reavis Group a Benoy