Veľký zábavný komplex na budapeštianskom ostrove Óbuda s kasínom, hotelmi, operou, divadlom, nákupným centrom a prístavom za 1,5 miliardy eur zostane ďalším rozplynutým developerským snom.

Tentoraz nie je za neúspechom projektu Dream Island krach, ale rozhodnutie maďarskej vlády odkúpiť naspäť pozemky za takmer štyri miliardy forintov (13 miliónov eur). O „znárodnení“ píše portál Portfolio.hu s odvolaním sa na záznam z maďarského vestníka.

Štát chce pozemky využiť na verejný priestor určený na oddych, šport a kultúru. Časť sumy zaplatí zo štátneho rozpočtu a takmer miliarda forintov zodpovedá sume, ktorú investor uhradil ako víťaz licencie na prevádzkovanie kasína.

Projekt na ploche 350-tisíc štvorcových metrov mal byť jedným z najväčších zábavných komplexov v Európe s najväčším kasínom konkurujúcim Las Vegas, Macau a Singapuru.

Megakasíno nebude ani v Budapešti

Dream Island Zdroj: Safdie Architects

Počítal s hotelmi s tritisíc izbami, tisíckou bytov, veľkým prístavom pre 300 plavidiel, kultúrnymi zariadeniami vrátane múzea zameraného na rímsku históriu ostrova a tiež s kongresovým centrom pre 3 500 účastníkov.

Samotné kasíno malo mať na ploche 40-tisíc štvorcových metrov 200 hracích stolov a štyritisíc hracích automatov. Kapacita parkovísk v celom Dream Islande mala dosiahnuť 5 500 áut.

Investorom bolo konzorcium firiem vedené izraelským developerom nákupno-zábavných centier Plaza Centers a bankou MKB. Projekt získal v roku 2007 územné rozhodnutie a o rok neskôr konzorcium vyhralo súťaž na 20-ročnú exkluzívnu licenciu pre veľké kasíno v regióne Budapešti.

V tom čase plánovali investori spustiť výstavbu a s otvorením „Las Vegas na Dunaji“, ako o projekte písali maďarské médiá, sa počítalo v roku 2012. Na oficiálne stránke Plaza Centers je pri projekte status zemné práce a archeologický prieskum a dátum otvorenia 2015 – 2017.

Megakasíno nebude ani v Budapešti

Dream Island Zdroj: Safdie Architects

Spoločnosť je aktívna v Lotyšsku, Poľsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Grécku, Indii a USA. V Česku postavila tri nákupné centrá v Prahe, Plzni a Liberci, dve z nich už predala. V roku 2008 hovorila aj o vstupe na Slovensko, čo sa však neuskutočnilo.

Ostrov Óbuda, na ktorého južnej časti sa mal Dream Island rozprestierať, leží na Dunaji severne od centra Budapešti. Je známy aj ako dejisko augustového hudobného festivalu Sziget, jedného z najväčších v Európe.

V Maďarsku sa pred krízou chystal ďalší podobný veľký projekt Eurovegas v mestečku Bezenye od spoločnosti Hard Rock Hotels & Casinos. Na Slovensku nepochodila s rovnakým zámerom spoločnosť TriGranit, keď narazila na odpor niektorých politikov a verejnosti.