V Bratislave pred dvomi rokmi pri Starom moste pribudlo Muchovo námestie. Prebieha revitalizácia Námestia slobody, zároveň sa pripravuje architektonická súťaž pre projekt Živé námestia, ktoré má zjednotiť Kamenné námestie a Námestie SNP.
Tiež sa dokončuje námestie, ktoré sa sprístupní po rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie. Plánuje sa aj oživenie Komenského námestia za historickou budovou Slovenského národného divadla, kde už magistrát zrušil parkovisko pre autá. Menšie námestie sa pripravuje, aj pri projekte River Park 2, v ktorého centre má byť planetárium.
Boli v nútenej správe
O lepšie námestia sa snaží aj Nitra, ktorá pripravuje nové architektonické prvky na Svätoplukovom námestí, ktoré navrhli účastníci trojdňového hackathonu odborníkov na verejné priestory. Pred pár dňami predstavila Trnava výsledky architektonickej súťaže návrhu parku v centre mesta.
Kvalita verejného priestoru je podľa urbanistických odborníkov základ trvalo udržateľného mesta. Pre každé mesto je to výzva, keďže zabezpečenie kvality verejných priestorov zahŕňa efektívne rozložené námestia, parky alebo ulice, ktoré intuitívne podnecujú obyvateľov, aby chceli tráviť čas na verejných miestach.
Martin to má s budovaním nových verejných priestorov ťažšie najmä pre to, že sa len pred dvomi rokmi dostal z nútenej správy. Aj preto musí mestské zastupiteľstvo brať do úvahy pri investíciach špecifické úverové zaťaženie mesta, čo znamená, že môže siahnuť len po 60 percentách bežných príjmov rozpočtu predchádzajúceho roku. A zároveň splátky nesmú v roku presiahnuť 25 percent príjmov.
Predchádzajúce vedenie mesta koncom roka odovzdalo novému vedeniu mesta dlhové zaťaženie na úrovni 22,61 percenta, čo samosprávu zväzuje v rozsahoch investícií.
Napriek tomu mesto pripravuje projekt revitalizácie Námestia Svetozára Hurbana Vajanského za 8,5 milióna eur. Spôsob financovania nie je zatiaľ známy.
Divadlo, filmy aj koncerty
Námestie, ktoré leží medzi bývalým kultúrnym domom Strojár, mestským úradom a Domom služieb, za poslednú dekádu výrazne spustlo. Napriek tomu, že je v tesnej blízkosti historického jadra, centrálna fontána, ktorá je len kúsok od Pamätníka obetí komunizmu, je väčšinu roka zarastená burinou.
Dlažba je popraskaná a čiastočne zarastená trávou. Námestie, ktoré má 24-tisíc štvorcových metrov, bolo v minulosti udržovaná a obľúbená mestská zóna. Obchodníci, ktorí tu pôsobili, sa však z okolia námestia postupne vytratili.
„Posudzovaný priestor je v súčasnosti nevyužívaný a pôsobí zanedbaným dojmom,“ priznávajú stav námestia spracovávatelia projektovej dokumentácie.
Mesto verí, že dokáže zónu skultivovať. Podľa predloženého zámeru na posudzovanie vplyvov na životné prostredie je cieľom investície vytvorenie multifunkčného verejného priestoru pre rôzne aktivity.
„Zámer rekonštrukcie je momentálne predložený do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Vzhľadom na to, že ide len o zámer, je predčasné hovoriť o akýchkoľvek termínoch,“ uviedla pre TREND Reality hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová. Na ďalšie otázky neodpovedala.
Podľa projektovej dokumentácie bude severovýchodná časť námestia s detským ihriskom určená na oddych relax a centrálna časť bude slúžiť ako viacúčelová zhromažďovacia plocha, ktorá má plynule prechádzať do prestrešenej pasáže pozdĺž viacúčelového pavilónu. Ten by mal slúžiť na organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí ako koncerty, divadelné predstavenia, filmová projekcia či verejné zhromaždenia.
Garáž so schodiskom do úradu
V západnej časti námestia je naplánovaná podzemná dvojpodlažná garáž s 300 parkovacími miestami, kde sa bude podľa zámeru vyžadovať výrub zelene.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?