„Obnova Herrengasse v centre mesta sa bude realizovať ešte v tomto roku. Viedeň tak získa nový peší bulvár a historicky ako aj mestotvorne pozoruhodná Herrengasse sa skrášli a výrazne zhodnotí,“ vyhlásila viedenská viceprimátorka Maria Vassilakou po schválení obnovy ulice.

Obnova je výsledkom dvoch rokov príprav na základe iniciatívy obyvateľov, ktorí zabezpečili aj financovanie. Týka sa ulice v celej dĺžke 430 metrov a tiež priľahlých uličiek Fahnengasse a Wallnerstraße v dĺžke 120 metrov.

Ulice získajú nový povrch z prírodného kameňa bez výškových bariér. Historické osvetlenie bude vybavené LED technológiou. Okrem chodcov tu naďalej budú môcť jazdiť cyklisti a v doterajšom rozsahu aj mestská hromadná doprava, zásobovanie a fiakre.

Práce sa začnú na prelome apríla a mája výmenou vodovodného potrubia. Celá obnova má byť hotová v novembri. Náklady na projekt vo výške šesť miliónov eur pokryjú takmer celé súkromní investori. Iba nové vodovodné zariadenia za 480-tisíc eur uhradí komunálna vodárenská spoločnosť.

Dôležitá historická spojnica Freyungu a Michaelerplatzu je sídlom ministerstiev, hotelov, prvej viedenskej výškovej budovy a modernistického Loosovho domu, ktorý spôsobil pred storočím „najväčší viedenský architektonický škandál“.

Po Mariahilfer Straße vybuduje Viedeň ďalší peší bulvár

Viedenská Herrengasse v súčasnosti Zdroj: Wikimedia / Gugerell