Správa o pripravovanom centre doslova šokovala. Projekt s názvom ABovia Retail Park, za ktorým mali údajne stáť developeri ako Hrivis Holding, ACRED či Regio Enterprise, mal zhltnúť 330 miliónov eur a mal vytvoriť 5 500 pracovných miest.

Nereálne plány

Projekt s rozlohou 30 hektárov mal okrem obchodov lákať aj na hotely, reštaurácie, kiná či administratívnu a rezidenčnú časť. Rozlohou a ponukou malo ísť o najväčšie centrum na východe republiky.

Veľkolepé plány však po roku spľasli. Záujemca sa nedohodol na predaji pozemkov s mestom. „Investor v rokovaniach deklaroval také podmienky, že mestu ostalo len päť percent výhod z takéhoto predaja. Zvyšok si ponechal investor,“ uviedol v roku 2010 na rokovaní zastupiteľstva primátor Košíc František Knapík.

Po siedmych rokoch sa o nákupnom centre v Ťahanovciach hovorí opäť. Tentokrát v inej lokalite a výrazne reálnejších kontúrach. Nové centrum má vyrásť na voľnej ploche medzi Poliklinikou Ťahanovce a tamojšou pobočkou pošty.

Mali mať najväčšie centrum na východe, musia sa uspokojiť s obchoďákom

Pozemky, na ktorých má vyrásť Obchodné centrum Ťahanovce. Zdroj: Google Street View

„Projekt navrhovanej stavby rieši realizáciu novostavby obchodného centra na sídlisku Ťahanovce. Budova bude o pôdorysnom rozmere 24,70 m x 40,70 m a bude mať dve nadzemné podlažia s plochou strechou,“ píše v úradných dokumentoch spoločnosť Mimiso Košice.

Lokálne centrum

Už teraz je jasné, že na prízemí by mala byť situovaná predajňa supermarketu. Podľa dostupných informácií by jej nájomcom mal byť reťazec Billa. Vstup do predajne je naplánovaný z Americkej triedy.

Mali mať najväčšie centrum na východe, musia sa uspokojiť s obchoďákom

Obchodné centrum Ťahanovce Zdroj: Mimiso Košice

Ponuku služieb a tovaru majú dopĺňať obchody na druhom podlaží. Podľa predložených dokumentov by v priestore nad supermarketom malo byť situovaných päť obchodných prevádzok. Zastavaná plocha projektu je 1 012 štvorcových metrov, poskytne pritom 1 275 štvorcových metrov úžitkovej plochy.

Za projektom stojí firma Mimiso, ktorá vlastní časť pozemkov, na ktorých má menšie obchodné centrum vyrásť. Spoločnosť už skúsenosti s realizáciou podobných projektov má. Ešte v roku 2009 prerábala štvoricu menších polyfunkčných budov na Moskovskej triede v Košiciach.