Keď začiatkom septembra 2012 dražili v martinskom Hoteli Luna rekreačnú chatu, len málokto mohol vedieť, že pôjde o symbolickú bodku. Bodku za obdobím, keď sa v trojhviezdičkovom ubytovacom zariadení konali dražby či zasadnutia veriteľských výborov. Spojenie dražba a Hotel Luna však nezmizlo. Len si vymenili pozície.

Ale tu by sme sa mali vrátiť o dve desaťročia dozadu. V roku 1993 vzniká v martinskej prímestskej časti Priekopa zaujímavý hotelový hybrid. V jednej budove existujú vedľa seba hotel a krajčírska firma.

Napriek tejto nevábnej charakteristike mení hotel so 16 izbami majiteľa. A nie hocijakého. Ubytovacie zariadenie sa v roku 1995 dostáva do portfólia strojárskeho gigantu Martimex–Group. Pre hotel začína zlaté obdobie.

Mal tretiu najlepšiu reštauráciu na Slovensku, hotel teraz predávajú v dražbe

Hotel Luna v Martine. Zdroj: Hotel Luna

Nový majiteľ investuje. V budove ruší krajčírske dielne a rozšíri ubytovacie kapacity. Po novom hotel lákal na 102 lôžok v 44 izbách. Okrem toho sa mohol chváliť krytým bazénom, fitnesscentrom, saunou, soláriom, vlastným kaderníkom, všeobecným lekárom či zubárom. V tom čase sa hotel označoval nálepkou „luxusný“. Nakoniec, zmeny vyšli investora na šesť miliónov slovenských korún.

A oplatilo sa. Hotel situovaný na sídlisku bodoval.  V roku 1998 usporiadal Zväz hotelov a reštaurácií SR prvý ročník súťaže Hotel roka a Reštaurácia roka. Anketa si začala budovať meno, prihlásených nebolo veľa, aj tak však mala svoju hodnotu.

Medzi zariadeniami, ktoré uspeli, bol aj Hotel Luna. Jeho reštaurácia bola vyhlásená za tretiu najlepšiu na Slovensku. „Ozdobou nášho hotela je reštaurácia s kapacitou 70 miest. Šéfkuchár Jozef Bukovan so svojím kolektívom zostavil excelentný jedálny lístok, ponúkajúci rôzne špeciality domácej a medzinárodnej kuchyne,“ chválil sa pre TREND riaditeľ Hotela Luna Milan Podehradský.

Ďalšie roky už boli šedivejšie. Hotel bol vyhľadávaným miestom pre svadby či stužkové. V záplave rastúcej konkurencie však strácal svoju výhodu a postupne sa zaradil medzi podpriemerné ubytovacie zariadenia. Menil majiteľov a kopil dlhy.

Ich riešením mala byť dražba hotela s pozemkami. Prvý pokus sa uskutočnil už v lete 2013. Dražobná spoločnosť pýtala za hotel, ktorý pozostáva z dvoch budov, takmer 1,5 milióna eur. Prvá dražba však dopadla neúspechom. Obdobný výsledok doniesol aj druhý, tretí, štvrtý a nakoniec aj piaty pokus vo februári 2014. A tu treba dodať, že nepomohlo ani to, že sa minimálna cena znížila na polovicu.

Päť dražieb však nestačilo a pokusy o odpredaj zariadenia sa oživili minulý rok opäť. Takmer presne dva roky od prvej dražby sa rozbehla v poradí šiesta. Aj keď v úradných záznamoch sa označuje číslom jeden. Zaujímavý je aj vývoj ceny. Kým vo februári 2014 dražobník neuspel pri cene 740-tisíc eur, v lete 2015 začínal nové kolo dražieb na sume 971-tisíc eur.

V poradí šiesty nezdar bol na svete. A o dva mesiace prišiel aj v poradí siedmy. Hotel s pozemkami nekúpil nikto, aj keď bola cena stanovená na 776-tisíc eur.

Mal tretiu najlepšiu reštauráciu na Slovensku, hotel teraz predávajú v dražbe

Hotel Luna v Martine. Zdroj: Hotel Luna

Pokusy o odpredaj hotela však vlani neskončili. Dražobná spoločnosť aktuálne opäť hľadá kupca. Po 15 mesačnej prestávke vypisuje ďalšie kolo dražby. A opäť upravovala cenovku. A nie smerom dole. Za ubytovacie zariadenie s pozemkami pýta 994-tisíc eur.

Pozemky sú  dnes napísané na súkromnú osobou. Či sa hotel podarí predať je otázne. Do zariadenia bude potrebné investovať množstvo financií. Aj správa priložená k oznámeniu o dražbe upozorňuje na niektoré rozrobené časti. „V časti podzemného podlažia boli začaté búracie práce z dôvodu zamýšľanej prestavby podzemného podlažia za účelom zriadenia wellness. Táto zmena účelu využitia podzemného podlažia však bola prerušená a v podzemnom podlaží sa v čase obhliadky objektu nepracovalo,“ píše sa v dokumente.

Osud hotela sa môže zvrátiť 15. decembra tohto roku. Vtedy sa v Martine uskutoční už ôsme kolo dražby. Od tej prvej už ubehlo takmer 3,5 roka.