Proti výstavbe nového logistického centra pri obci Kútniky v okrese Dunajská Streda ľudia spisujú petíciu. Vadí im, že sa má nachádzať v blízkosti obytných štvrtí obcí Veľké Dvorníky, Kútniky a mesta Dunajská Streda. Niektorí to majú len na skok k logistickému parku – asi dvadsať metrov, upozornil web Denníka N.

V zlatom trojuholníku

Nové logistické centrum sa má nachádzať v „zlatom trojuholníku“ medzi Bratislavou, Viedňou a Budapešťou. Projekt realizuje americká spoločnosť Panattoni Development Company, ktorá v developerskom biznise pôsobí už 34 rokov. Objekt bude mať rozlohu 286 263 štvorcových metrov, bude tak dvakrát väčší než logistické centrum Amazonu v Seredi.

Generálny riaditeľ Panattoni pre ČR a SR Pavel Sovička tvrdí, že projekt má potenciál prilákať zahraničných investorov a vytvoriť stovky nových pracovných miest. „Som teda presvedčený, že pomôže oživiť regionálnu ekonomiku, spomaľujúcu v dôsledku opatrení na zamedzenie šírenia epidémie,“ povedal.

Avšak vplyv na miestnu komunitu bude zrejme aj iný. Výstavba nového centra by údajne negatívne zasiahla viac ako tritisíc obyvateľov z viacerých obcí.

J. Spišiak sa tiež sťažuje

Denník N citoval aj bývalého prezidenta policajného zboru Jaroslava Spišiaka, ktorý býva na Agátovej ulici vo Veľkých Dvorníkoch. „Zvýši to hluk, zhorší to životné podmienky a znehodnotí naše nehnuteľnosti,“ domnieva sa. Aj on sa podpísal pod petíciu.

Na čele sťažujúcich sa ľudí stojí podnikateľ Zsolt Bindics, ktorý býva vo Veľkých Dvorníkoch pár domov od bývalého policajného prezidenta a je známy vďaka značke Veselá paradajka. V roku 2014 bol finalistom súťaže Podnikateľ roka „Dozvedeli sme sa to náhodou, nikto nám nič nepovedal. Dokonca ani náš starosta o tom nevedel. Ten sa to dopočul od nás,“ konštatoval.