O tom, že hotel sa bude rekonštruovať, sa rozhodlo ešte minulý rok. Lordship rezignoval na snahu prestavať celé okolie a vytvoriť v lokalite jeden z najväčších rezidenčno–komerčných komplexov v Bratislave. „Pred rokmi sme sa snažili o zmenu územného plánu, keďže sme chceli rekonštruovať celú oblasť. Bohužiaľ nám zmena územného plánu nebola povolená,“ hovoril ešte v decembri Rostislav Novák, výkonný riaditeľ Lordshipu.

Len koncept

Už minulý mesiac potvrdil, že v roku 2019 by mala začať rekonštrukcia. Aktuálne spoločnosť ukázala prvé koncepty toho, ako by mohol nový komplex vyzerať. „Sme veľmi radi, že po 15 rokoch diskusií, môžeme reálne oživiť a zlepšiť centrálnu časť Bratislavy a dať jej nový, moderný výzor,“ povedal architekt Branislav Kaliský zo štúdia A1 ReSpect.

Či sa do Kyjeva vrátia hoteloví hostia je však nateraz otázne. Developer stále nerozhodol o tom, či v budove bude ubytovacie zariadenie, bytové jednotky, alebo kancelárie. Už teraz je však jasné, že k objektu pribudne kancelárska budova na mieste dnešného parkoviska a v trojuholníku Rajskej a Cintorínskej ulice vznikne nové námestie.

Lordship zároveň plánuje pri rekonštrukcii bývalého hotela presťahovať parkovanie z ulíc pod zem. „Vykonali sme dopravnú štúdiu, v rámci ktorej bolo posúdených 12 križovatiek v bezprostrednom okolí a podľa nás patria ulice chodcom,“ uviedol R. Novák.

Rokovania prebiehajú

Už minulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie developera, na ktorom diskutovali hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad, starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, architekti i urbanisti.

Lordship ukázal, ako by mohol vyzerať nový hotel Kyjev

Pracovná verzia novej podoby hotela Kyjev a jeho okolia Zdroj: Lordship

„Počúvame názory odbornej verejnosti aj obyvateľov Bratislavy. Chceme vytvoriť priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj estetický a bude spĺňať potreby dnešnej doby. Naše plány sme preto v rámci verejnej participácie ako prvým odkomunikovali širšej odbornej verejnosti, a zástupcom samosprávy. Pripomienkami a námetmi, ktoré odzneli v rámci diskusie, sa už zaoberáme,“ naznačil R. Novák.

Lordship avizoval, že premenou neprejde len hotel Kyjev, ale aj neďaleké Kamenné námestie. Pôvodne mal na Kamennom námestí vyrásť komplex, ktorý ponúkne 200 až 250 bytov. Obchodné centrum so 40-tisíc štvorcovými metrami nákupnej plochy a kancelárska časť s 50-tisícami štvorcových metrov. Projekt malo obsluhovať 2 200 parkovacích miest.