„Praha 7 prišla s vlastnou štúdiou, ktorá nás šokovala. Ich projekt totiž rieši nielen naše územie, ale zasahuje aj na okolité pozemky. Je to úplne mimo časovo, miestne aj ekonomicky. Ich návrh sa približuje pôvodnej podobe projektu z roku 2003, ktorá však neprešla a musela byť prepracovaná do súčasnej podoby. Radnica sa tak vracia o 12 rokov späť a navrhuje niečo, čo nikdy neprejde,“ hovorí výkonný riaditeľ Lordshipu Václav Matoušek.
Firma má stavebné povolenie na prvú časť projektu, ktorou sú podzemné garáže. Má tu byť päťsto parkovacích miest. Prenajímateľná plocha osempodlažného obchodno-administratívneho centra má byť 22-tisíc štvorcových metrov, z toho dve tretiny pripadajú na obchodné centrum.
Aktuálne Lordship čaká na rozhodnutie o stavebnom povolení na zvyšnú časť Galerie Stromovka. Povolenie má vydať pražský magistrát, lehota na rozhodnutie už vypršala. Na budúci týždeň sa vedenie firmy stretne s vedením Prahy 7 a predloží sedem záväzkov, ktoré chce naplniť.
Patrí k nim nočné parkovanie v stráženom podzemí pre obyvateľov mestskej časti za 20 korún (74 centov) na noc, poskytnutie priestoru pre služobňu mestskej polície, ponuka administratívnych priestorov pre umiestnenie radnice mestskej časti, upratovanie ulíc v okolí stavby či vybudovanie pamätníka židovským obetiam nacistickej okupácie.
„Absolvovali sme desiatky rokovaní so zástupcami radnice a vymenili sme si stovky strán dokumentov. K ničomu to však nevedie. Preto sme sa rozhodli predložiť tieto záväzky. Vedeniu radnice chceme na stretnutí navrhnúť, aby sme projekt dokončili. Pokiaľ budeme mať vydané stavebné povolenie, sme pripravení stavbu dokončiť do 18 až 20 mesiacov. Palác Stromovka by tak mohol stáť už v roku 2017,“ dodáva V. Matoušek.
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský tvrdí, že schôdzku iniciovali oni. „Radi si návrhy vypočujeme. Máme záujem sa dohodnúť,“ odkazuje starosta. Mestská časť, ktorá vlastní pozemky pod plánovanou stavbou, má k projektu mnoho výhrad.
V júni mestská časť uviedla, že firma naďalej porušuje podmienky nájomnej zmluvy. „Projekt tak, ako je navrhnutý, prošuje nájomnú zmluvu. Nie sú tam byty ani pamätník. Našim zámerom je, aby budova bola multifunkčná a dala sa v budúcnosti konvertovať napríklad na byty. Za 95 rokov prejde budova do majetku mestskej časti a my nechceme, aby sa stala príťažou,“ opakuje aj dnes J. Čižinský.
Praha 7 okrem iného nesúhlasí s navrhovanou podobou radnice, do ktorej by sa podľa projektu vchádzalo cez nákupné centrum, vysvetľovala v júni Lenka Burgerová z radnice. Podľa starostu sa navyše radnica kvôli referendu nemôže presťahovať do budovy, ktorá neprešla architektonickou súťažou.
Investor je pripravený aj na to, že mestská časť vypovie nájomnú zmluvu na pozemky. K príprave návrhu výpovede vyzvali starostu koncom minulého roka miestni poslanci. „V takom prípade by sme požadovali kompenzácie. Vynaložené náklady už teraz presahujú 800 miliónov korún. Len nákup projektu vyšiel na viac ako 300 miliónov,“ vypočítava V. Matoušek.
Ďalšie stovky miliónov by investor požadoval ako ušlý zisk. Už skôr firma naznačila, že je pripravená peniaze vymáhať po Česku aj formou arbitráže.
Praha 7 podpísala nájomnú zmluvu na pozemky vedľa Parkhotelu v roku 2002 s formou SEN Development. V roku 2006 projekt kúpila britská spoločnosť Lordship len niekoľko mesiacov po tom, čo bolo na stavbu vydané platné územné rozhodnutie.
Nájomná zmluva je uzavretá na 75 rokov s možnosťou predĺženia dvakrát o 15 rokov. Za 105 rokov investor mestskej časti na nájomnom zaplatí zhruba miliardu korún. Nové vedenie radnice schválenú podobu projektu odmieta.