Scénické stavby majú doplniť aj logistické objekty, aby sa tu mohli konať tvorivé dielne, semináre, prednášky, náučné prezentácie, študentské a vedecké pobyty. V areáli s rozlohou takmer tri hektáre sa už minulý rok začali úpravy a čistenie pozemku.
V prvej fáze počíta občianske združenie Archeopark Liptov s vybudovaním dvadsiatich scénických stavieb – replík jednotlivých objektov osady, logistických objektov a sietí. Otvorenie je plánované na leto budúceho roku.
V druhej etape, ktorá by mohla byť hotová do roku 2020, doplnia tematický park aj ubytovacie zariadenie, parkoviská, prednáškové, reštauračné a terapeutické priestory. Doplnia sa tiež zariadenia pre trvalý chov zvierat a výsadba drevín.
Archeopark Liptovia - vizualizácia Zdroj: Projekt Maretta
Scénické stavby vychádzajú z metodického usmernenia k budovaniu stavieb pre film a televíziu, nejde teda o pevné stavby. Technologicky jednoduché stavby vzniknú s použitím čisto prírodných materiálov a postupov podľa historických dokumentov. Náklady na prvú fázu sú vyčíslené na 130-tisíc eur. Rozpočet na druhú fázu ešte občianske združenie neuzavrelo.
Predkladatelia projektu odôvodňujú zámer doplnením ponuky turisticky obľúbeného regiónu s dobrou dopravnou dostupnosťou a blízkosťou rekreačných zariadení ako aquapark v Bešeňovej či lyžiarskych stredísk.
Archeopark Liptovia - schéma Zdroj: Projekt Maretta
„Región podhoria Magurky má historickú tradíciu v ťažbe kovov najneskôr od vrcholného stredoveku, samotná Partizánska Ľupča bola osídlená už od doby bronzovej. V tomto mieste je tak možné skĺbiť požiadavky na prezentáciu prírodného, kultúrneho aj historického a archeologického dedičstva,“ píše sa v zámere.
V susedstve pripravovaného archeoparku je už dlhšie plánovaná výstavba rekreačno-oddychového areálu s aquaparkom využívajúcim geotermálnu energiu. Projekt za 11,5 milióna eur nazvaný Atladia rozvíja rovnomenná spoločnosť. Získala k nemu kladné stanovisko od ministerstva životného prostredia.