Nákupné centrum Europa za 25 miliónov eur, ktoré má vyrásť v Leviciach na námestí, dostalo pod vianočný stromček územné rozhodnutie. Teraz developerská spoločnosť VAV Invest, s.r.o. Petra Valacha pripravuje podklady na získanie stavebného povolenia.

Pôvodne chcel banskobystrický investor všetky potrebné súhlasy vybaviť do konca minulého roka. Zatiaľ má v rukách povolenie na búracie práce na starý kultúrny dom Družba. Tie by sa mali začať v marci, samotná výstavba má odštartovať v máji.

Projekt s plochou 15-tisíc štvorcových metrov počíta s veľkoplošnou predajňou potravín a elektra. Podľa informácií TRENDreality.sk prebiehajú rokovania s obchodným reťazcom Tesco. Konkrétne značky budúcich nájomníkov však zatiaľ investor zverejňovať nechce. Tvrdí, že už má rezervovanú viac ako polovicu nájomných priestorov a ďalší záujemcovia sa ohlásili v prvých dňoch nového roka.

Levická Europa čaká na povolenia

Obchody, banky, lekárne, kaviarne, reštaurácie či stánky s rýchlym občerstvením by mali zaberať prvé dve nadzemné podlažia. Najvyššie, tretie, bude určené na kultúru a zábavu. Väčšia multifunkčná sála s kapacitou 370 miest bude slúžiť ako kinosála a viacúčelová kultúrna sála. V dlhodobom prenájme ju bude mať mesto. Menšia kinosála bude mať 167 miest.

Kiná budú nezávislé od obchodného centra s vlastným schodiskom. Na streche obchodného centra sú v prípade priaznivého počasia navrhnuté priestory pre voľnočasové aktivity detí či športovanie dospelých.

Levická Europa čaká na povolenia

O necelú stovku sa oproti pôvodnému plánu zmenšil počet parkovacích plôch. V podzemí chystá VAV Invest 240 miest a na streche 110 miest. Ešte na jar 2011 bolo nakreslených viac ako 430 parkovacích státí.

Po dostavaní a otvorení nákupného centra, ktoré je naplánované na jeseň 2013, chce investor začať s výstavbou bytovej časti. V tejto oblasti sa naopak počty zvyšovali. Pôvodne sa rátalo s necelými štyrmi desiatkami dvoj-, troj- a štvorizbových bytov, teraz sa ich počet vyšplhal na šesť desiatok.

Levická Europa čaká na povolenia

Rozložené by mali byť v terasových domoch s piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Na prízemí je plánovaných približne 500 m2 pre prevádzky obchodov a služieb.

Polovica bytov s plochou do 60 m2 by mala byť určená na prenájom, druhá polovica s obytnou plochou 80 až 130 m2 na predaj. Výstavbu plánuje developer spustiť tak, aby byty mohli ich majitelia užívať v roku 2014, spolu s obchodnými priestormi.

VAV Invest ako prvé postavila nákupné centrum Europa v Banskej Bystrici, kde chystá jeho rozširovanie. Na ďalšom pracuje v centre Zvolena. Do zvolenského projektu pred časom vstúpil ako spoluinvestor firma Ingsteel, ktorá postavila napríklad bratislavský zimný štadión.

Vizualizácie - VAV Invest