Komplex stojí na Stauffacherovom nábreží pri rieke Sihl. Vydavateľ druhého najväčšieho švajčiarskeho denníka Tages-Anzeiger a ďalších tridsiatich printových a devätnástich elektronických médií sídli na tomto mieste neďaleko centra v štvrti Ward v 4. obvode od konca 19. storočia.

Do projektu tokijského architekta investoval 40 miliónov eur a zadal mu ho priamo len s tromi všeobecnými požiadavkami. Splnenie prvej – príjemného pracovného prostredia – naznačuje prezývka Alpenchalet, čo najlepšie preložíme voľne – chalupa. Š. Ban si ju váži (pozrite si video).

Druhou podmienkou bola trvanlivosť, ktorú Š. Ban zaistil nadviazaním na tradičné japonské techniky, vďaka ktorým budovy vydržia stáročia. Tretiu podmienku – rozumné náklady - zabezpečujú ekologické technológie.

Š. Ban zvýšil susedný dom Tamedie o dve poschodia a v styku nábrežia a Werdstrasse ohraničujúcej areál navrhol sedempodlažný objekt s novým hlavným vstupom. Šesťboký nepravidelný tvar vychádza z línií areálu.

Lekcia tesárskeho kumštu

Tamedia v Zürichu Zdroj: Shigeru Ban Europe; Didier Boy de la Tour

Sklená fasáda nadväzuje na progresívny Werd Media Haus (2000, Ateliér WW) na jeho južnom konci na Ernst-Nobs-Platz. Odlišuje ich manzardová strecha na novostavbe, pripomínajúca, že sídlo Shigeru Ban Architects je v srdci Paríža v Marais.

Cez okná sa vynímajú masívne drevené stĺpy stojace blízko seba. Spojili ich bez použitia klincov, skrutiek a lepidiel – ako pripomína blog Ecopedia podľa tradičnej metódy miyadaiku (pozrite si video) a sukiya-daiku.

„Kým za základ západného staviteľstva sa považuje kameň, základom japonskej kultúry je drevo,“ napísal denník Japan Times v článku o reštaurovaní chrámov a svätýň. Jedným z najdôležitejších faktorov je jeho kvalita. Na drevenú skeletovú stavbu v Zürichu použili dvetisíc kubických metrov smrekového dreva z 3 700 stromov, spoje vyrobili z buku.

Vybrali drevo z nadmorskej výšky 1 000 až 1 500 metrov, s úzkymi a pravidelnými letokruhmi vďaka pomalému rastu na tienistej strane. Keďže vo Švajčiarsku nebolo k dispozícii drevo v potrebnom množstve a kvalite, doviezli ho zo Štajerska.

Lekcia tesárskeho kumštu

Tamedia v Zürichu Zdroj: Shigeru Ban Europe; Didier Boy de la Tour

Noviny Schweizer Bauer informovali, že extrémnu presnosť nevyhnutnú na spájanie dosiahol dodávateľ Blumer-Lehmann frézami riadenými počítačom. Š. Ban s nimi konzultoval aj svoj systém.

Firma realizovala napríklad zvlnený šikmý podhľad s 3 500 m2 v centre umenia Kilden v nórskom meste Kristiansand. Hermann Blumer sa podieľal na Banových dôležitých stavbách Centre Pompidou – Metz a Haesley Nine Bridges Golf Clubhouse v Yaoju v Južnej Kórei (2009).

Za svetla treba sklenenú fasádu 70 až 80 percent času cloniť. Smerom na východnú stranu k rieke, kde sa budova obracia spoločenskými priestormi, je fasáda zdvojená. Kúrenie a chladenie zabezpečujú geotermálne tepelné čerpadlá.

Časopis Bauwelt uvádza, že terazzová podlaha v recepčnej a multifunkčnej hale je vykladaná riečnymi kameňmi z Tessina a nie zo Sihlu, ktoré nevyhovovali jednofarebnosťou.

Lekcia tesárskeho kumštu

Tamedia v Zürichu Zdroj: Shigeru Ban Europe; Didier Boy de la Tour

Š. Ban navrhol aj charakteristický nábytok z lepenkových tubusov, ktoré úspešne uplatnil aj na stavbu domov. Minulý rok, už po dokončení zürišskej budovy, vysvätili katedrálu z tohto materiálu, dreva, ocele a kontajnerov v novozélandskom Christchurchi postihnutom zemetrasením.

Podľa berlínskeho časopisu Bauwelt uvažovala Tamedia o usporiadaní konkurzu na výškový dom. Vzdala sa ho vzhľadom na švajčiarsku rezervovanosť voči tomuto druhu stavieb, súvisiacu s tradíciou malomestského rázu. V poslednom čase, ako informovali noviny Schweiz am Sonntag, však trend slabne a v samom Zürichu pribudne k Prime Tower až sedem budov nad 80 metrov. V septembri budúceho roka v Bazileji dokončia novú švajčiarsku jednotku Roche-Turm.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.