Minulý rok priniesol na slovenskom trhu komerčných nehnuteľností prielom, keď sa preinvestovalo 1,1 miliardy eur. Najväčší podiel na tom mal segment kancelárií. Podľa dát spoločnosti CBRE to bolo 55 percent z celkového objemu investícií.

Spolu išlo o štrnásť transakcií, pričom drvivá väčšina prebehla v Bratislave. Tri z nich v objeme vyše 50 miliónov eur. „Celkový objem investícií na Slovensku medziročne vzrástol o 48 percent. Predpoklady zo začiatku roka sa naplnili a na Slovensku po prvýkrát padla méta jednej miliardy eur,“ opisuje obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka.

Druhým najvýznamnejším sektorom bola oblasť investícií do nákupných centier. Po Auparku v Bratislave sa dokončil predaj nákupného centra Optima Košice. Jedno z najväčších nákupných centier na Slovensku stálo 118 miliónov eur.

Rozloženie ďalších investícií v roku 2022
  • Investície v oblasti maloobchodu sa vyšplhali na takmer 350 miliónov eur, čo bolo takmer 31percent z celkového objemu.
  • Investície do logistiky a výrobných priestorov sprevádzal najmä predaj menších hál. Tento segment mal zastúpenie približne 13 percent z celkového investičného objemu.
  • Zvyšné jedno percento bolo investície v oblasti rezidenčných nehnuteľností.

Kým Slovensko je v oblasti investícií do komerčných nehnuteľností na vzostupe, inde v Európe vládne opačný trend. Nemecké realitné ponuky klesli podľa BNP Paribas vo štvrtom štvrťroku o polovicu v porovnaní s päťročným priemerom za rovnaké obdobie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa