Práce sa rozbehli začiatkom októbra. Majiteľ objektu, eventová agentúra SpicyBrown, plánuje dokončenie rekonštrukcie v máji 2018. Celkové náklady by mali dosiahnuť tri milióny eur, z toho 45 percent pokryje nenávratný finančný príspevok od Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Eventová agentúra, ktorá kultúrno-spoločenský objekt kúpila od kúpeľov v roku 2014, sa rozhodla popri rekonštrukcii dobudovať aj chýbajúce ubytovacie a wellnesové priestory.

Kursalon v Trenčianskych Tepliciach sa mení na dizajnový hotel

Kursalon - vizualizácia prestavby - terasa Zdroj: BEEF architekti / SpicyBrown

„Našou ambíciou je vytvoriť z Kursalonu vyhľadávaný objekt, ktorý svojimi službami pokrýva dopyt domácej i zahraničnej klientely na úrovni vysokého štandardu. Zároveň chceme docieliť, aby Kursalon fungoval naďalej ako prestížne miesto pre súkromné aj firemné podujatia. V projekte sa sústredíme na doplnenie služieb, ktoré sme doposiaľ využívali v externých prevádzkach,“ vysvetľuje Pavol Sirotný, konateľ SpicyBrown.

Spojenie moderného s historickým

Projekt prestavby vypracovalo štúdio BEEF Architekti s dôrazom na dizajnové detaily a modernú funkčnosť citlivo vsadenú do parkovej zelene. Návrh dopĺňa pôvodnú štruktúru o tretiu vrstvu.

„Nové funkcie ako hotel a wellness sú vizuálne jednoznačne odlíšené od pôvodnej štruktúry, moderné materiály kontrastujú s pôvodnými. Všetko je podčiarknuté spoločným motívom prestrešenia exteriérovej terasy a hotelového baru. Jeho tenká čierna línia tvorí novú spoločnú rímsu hlavného priečelia a rieši rozpačité napojenie historickej budovy a modernistickej prístavby,“ opisuje Rado Buzinkay zo štúdia BEEF Architekti.

Kursalon v Trenčianskych Tepliciach sa mení na dizajnový hotel

Kursalon - vizualizácia prestavby - raňajkový bar Zdroj: BEEF architekti / SpicyBrown

„Rytmické stĺporadie pozdĺž podlubia v kombinácii s drevenými hríbovými stĺpmi zdobí otvorený verejný priestor atmosférou (kolonádou), akú si miestna kúpeľná promenáda naozaj zaslúži,“ dodáva architekt.

Prestavbou a prístavbou sa rozšíri pôvodná zastavaná plocha o vyše 220 štvorcových metrov na 2 666 m2. Zvýši sa kapacita reštaurácie Kursalon a vznikne 19 nových hotelových izieb. Zároveň sa zvýši počet konferenčných a kongresových miestností na štyri, z čoho najväčšia bude mať kapacitu 600 osôb.

Kursalon v Trenčianskych Tepliciach sa mení na dizajnový hotel

Kursalon - vizualizácia prestavby - hotelová izba Zdroj: BEEF architekti / SpicyBrown

Nové wellness centrum ponúkne plavecký bazén, sauny, ochladzovací bazén a presklenú oddychovú zónu s výhľadom na park. Jeho súčasťou bude aj vonkajšia slnečná terasa s ležadlami a vírivkou. Pribudnú masážne miestnosti a priestor na fitnesscentrum.

Práce nezastavia prevádzku

Prvé stavebné úpravy, ktoré sa začali pred dvomi týždňami, sú spojené s prestavbou kuchyne a administratívnej časti budovy. Projekt zahŕňa rekonštrukciu terasy, prístavbu a prestrešenie raňajkového baru, rekonštrukciu pôvodného južného traktu, prestavbu druhého nadzemného podlažia severného krídla na hotel a kongresovú miestnosť a jednopodlažnú nadstavbu hotela.

Kursalon v Trenčianskych Tepliciach sa mení na dizajnový hotel

Kursalon - vizualizácia prestavby - oddychová miestnosť Zdroj: BEEF architekti / SpicyBrown

Úplne novým prvkom bude vnútorný a vonkajší wellness. Zároveň prejdú rekonštrukciou vstupná časť budovy, existujúca reštaurácia, zázemie a svadobný salónik. Výsledkom bude prepojenie dizajnového kongres & spa hotela s eventovými službami.

Projekt prestavby a prístavby je naplánovaný tak, aby čo najmenej ovplyvnil prevádzku reštaurácie a eventových priestorov. Naďalej tu budú prebiehať plánované verejné a súkromné podujatia.

Posledná prestavba po vojne

Kursalon je v Trenčianskych Tepliciach už desaťročia významnou kultúrno-spoločenskou stavbou, ktorej vznik siaha do druhej polovice 19. storočia. Poslednou rozsiahlejšou prestavbou prešla v roku 1946, keď sa kompletne pristavilo nové severné – dvojpodlažné a čiastočne podpivničené krídlo budovy. Autorom stavby je český modernistický architekt Bohuslav Fuchs, ktorý stál aj za pôvodným projektom neďalekého kúpaliska Zelená žaba.

Kursalon v Trenčianskych Tepliciach sa mení na dizajnový hotel

Kursalon - vizualizácia prestavby - wellnes Zdroj: BEEF architekti / SpicyBrown

Predchádzajúcim majiteľom budovy bola akciová spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice. Agentúra SpicyBrown ju odkúpila v septembri 2014. Už predtým tu mala v prenájme priestory na organizáciu verejných a súkromných podujatí, svadieb a prevádzku reštaurácie. Objekt aj čiastočne zrekonštruovala.

Budova spojená aj s podujatiami medzinárodného filmového festivalu Artfilm v minulosti niesla názov Kúpeľná dvorana. Nový majiteľ jej po odkúpení vrátil pôvodný názov Kursalon.