Zhruba tridsiatka ateliérov si musela začať hľadať nové priestory po tom, čo sa nový majiteľ bývalej textilnej továrne, developer YIT Slovakia, nestotožnil s plánom nadácie vybudovať kreatívne centrum v Pradiarni. Komunita, ktorá za desať rokov v opustenej pamiatke vznikla, sa musí vysťahovať do konca júna.

Zástupcovia nadácie rozbehli rokovania s viacerými subjektami z verejnej aj súkromnej sféry. Práve ponuku Bratislavského kraja vyhodnotili ako najvhodnejšiu „pre vybudovanie miesta ideálneho pre rozvoj talentu a potenciálu profesionálov z kreatívneho odvetvia, s dôrazom na dlhodobosť a udržateľnosť projektu“.

„V Cvernovke sú primárne ateliéry. Je to claster rôznych druhov kreatívcov od maliarov, architektov, dizajnérov cez IT vývojárov, ľudí, ktorí sa zapodievajú vývojom. Toto je gro, ktoré by sme tam chceli presunúť, ale už v Cvernovke sme mali plán, že by sa to malo rozšíriť o nejakú verejnú funkciu, koncertné akcie, rôzne druhy eventov, divadlo, ktoré by sme vedeli sprístupniť už v novom areáli,“ hovorí spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka Boris Meluš.

Kreatívci z Cvernovky získajú budovu učilišťa na Račianskej

Budova bývalej strednej chemickej školy na Račianskej ulici Zdroj: Google StreetView

Nadácia privítala iniciatívu regionálnej samosprávy spolupracovať na vybudovaní kreatívneho centra ako veľmi dôležitý krok k zachovaniu kontinuity kreatívneho hubu, ktorý sa vytvoril organicky a za posledné roky etabloval na kultúrnej a kreatívnej mape Bratislavy.

Kraj sa s Nadáciou Cvernovka dohodol na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá vypracuje pre Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja plán konverzie objektu školy na dlhodobo udržateľné kreatívne centrum otvorené pre verejnosť bratislavského regiónu, ktoré bude pružne reagovať na dynamiku prostredia kreatívneho priemyslu a vzhľadom na krátkosť času nevyhnutného na zachovanie kontinuity fungovania kreatívneho hubu z priestorov Cvernovky predloží projekt vytvorenia kreatívneho centra v Bratislave na najbližšie rokovanie zastupiteľstva.

Preniesť celý ekosystém Cvernovky s geniom loci do novej lokality je podľa predsedu kraja Pavla Freša veľmi ťažká úloha. „Snažíme sa vytvoriť spoločné podmienky, ktoré umožnia rozvoj kreativity, tak ako to bolo v Cvernovke a nadviazať nielen na túto tradíciu, ale doslova túto tradíciu aj rozvinúť,“ dodáva P. Frešo. Záujmom kraja je areál zdvihnúť na úroveň známu napríklad vo Fínsku alebo Veľkej Británii.

Budova bývalej chemickej priemyslovky už viac ako šesť rokov neslúži pôvodnému účelu, je dlhodobo nevyužívaná a prázdna. Snahy Bratislavského samosprávneho kraja o predaj boli opakovane neúspešné.

Podľa zástupcov nadácie Cvernovka by mal byť celý areál spolu s internátom a telocvičňou novou zónou, teda novým kreatívnym centrom kultúry, nielen pre výtvarníkov či dizajnérov, ale aj pre verejnosť.

Miesto tu tak nájdu nielen ateliéry, ale aj športoviská, gastronómia či performatívne umenie. Z bývalej školy sa tak stane nové kreatívne centrum Bratislavy, v ktorom sa na jednom mieste spojí kreatívny priemysel s kultúrno-spoločenským životom mesta i celého regiónu.