O dva mesiace otvorí kráľovná vo Worcesteri Knižnicu a centrum histórie, zvanú Úľ (Library and History Centre, The Hive). Jej autori Feilden Clegg Bradley Studios sa preslávili obytným súborom Accordia v Cambridgei, za ktorý získali roku 2008 Stirlingovú cenu Kráľovského inštitútu britských architektov.
Úľ má prispieť k pozdvihnutiu zanedbaných končín St Cement’s Gate na západnom okraji centra westmidlandského mesta. V budove v susedstve malebného železničného viaduktu z polovice 19. storočia bude sídliť univerzitná, verejná a detská knižnica, archív grófstva Worcestershire, archeologické pracovisko a mysleli v ňom aj na výstavné priestory.
Dvadsaťmetrová lávka podobnej zlatej farby nad ulicou ako fasáda Úľu ho spája s nedávno obnoveným nákupným strediskom CrownGate. Lávka patrí k pešej zóne medzi katedrálou a areálom univerzity.
Objednávateľ, ktorým je rada grófstva, si želal výraznú stavbu, akých je v tomto na britské pomery malom meste popri katedrále poskromne. Hoci projektanti ponúkali iné riešenia, trval na obklade poschodových častí fasády zo štvorcových dosák zlatej farby zo špeciálnej zliatiny medi a hliníka, takzvanej TECU Gold s farebne stálou povrchovou úpravou.
Štvorposchodová, nepravidelná, v pôdoryse šesťboká budova postavená za okolo 47 mil. eur má vynikajúce ekologické parametre. Stojí za zmienku, že okolo 400 pilót v hĺbke osem a viac metrov, na ktorých stojí, nezarážali, ale zavŕtavali do podložia, aby nepoškodili potenciálne okolité archeologické náleziská pri rímskej ceste z prvého storočia.
V Úli funguje systém prirodzenej ventilácie, overený v aerodynamickom tuneli na Waleskej škole architektúry na Cardiffskej univerzite. Jeho dôležitou súčasťou je sedem strešných prvkov, pripomínajúcich obrátené lieviky, komíny, či zrezané pyramídy, ktoré sa líšia výškou i šírkou. Pri návrhu strešnej konštrukcie architekti napokon pred železobetónom uprednostnili ekologické riešenie z prefabrikátov z laminovaného dreva, a konštrukciu nechali odkrytú.
Uprostred Úľu je v celej jeho výške átrium s jaseňovými obkladmi. Spolu s menšími átriami a veľkými sklenými plochami na fasáde maximalizuje využitie denného svetla – náklady za osvetlenie predstavujú až tretinu energie spotrebovanej v budovách.
Vykurovanie je riešené spaľovaním biomasy, na sekundárne chladenie sa vo výmenníku bude využívať v letných mesiacoch riečna voda. K zníženiu spotreby vody o 40 percent oproti štandardu prispeje zužitkovanie zrážkovej vody, ktorú odvedú z veľkých strešných plôch do nádrže s objemom 70 m3.
Na ekologických riešeniach v Úli, ktorých výsledkom sú napríklad o 75 percent nižšie emisie ako v typickej knižničnej budove, sa podieľala konzultačná firma Max Fordham, známa riešením strechy Hadidovej Národného múzea XXI. storočia v Ríme (2010), či spoluprácou s Herzogom & de Meuronom na projekte rozšírenia Tate Modern v Londýne (2016).
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Foto - Copyright Hufton & Crow
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.