Košičania patria k najsilnejším podnikateľským skupinám na Slovensku, ale v posledných rokoch sa im veľmi nedarí. Svoje straty v českom polygrafickom priemysle sanujú aj predajom developerských projektov, Black Stork medzi Veľkou a Tatranskou Lomnicou nie je jediný.

O čom je biznis plán

Najskôr postavili golfový areál, k nemu štvorhviezdičkový hotel a okolitú krajinu rozparcelovali na stavebné pozemky. Predaj pozemkov a domov na kľúč slúži na vykrytie nákladov golfového ihriska a hotela. Tie si totiž na seba nezarobia. V lepšom prípade pokryjú prevádzkové náklady. Na splatenie úvodnej investície tak slúži okolitý realitný development.

Firma začala pozemky ponúkať už pred 15 rokmi, v čase, keď otvárala prvé golfové ihrisko. Parcely predáva po etapách a podľa marketingovej riaditeľky rezortu Danky Veleckej sa to darí podľa plánu. Aká časť je už predaná, však neprezradila.

„Model fungovania spoločnosti Golf International je aj v zahraničí bežný model financovania výstavby golfového rezortu s príjmami aj z predaja developovaných pozemkov a prevádzkových výnosov z hotela a golfového ihriska, ktoré pokrývajú prevádzkové náklady,“ hovorí.

Podobne zameraný developerský projekt rastie neďaleko Senice. Penati Golf Resort v Šajdíkových Humenciach od podnikateľskej skupiny okolo Petra Zálešáka sa stal nedávno najväčším areálom tohto športu na Slovensku. V pozícii najväčšieho vystriedal práve Black Stork vo Veľkej Lomnici. Penati ponúka v okolí športoviska taktiež pozemky na rodinné domy a rekreačné vilky.

Košickí magnáti pustili k vode golfový areál Black Stork

Golfové ihrisko Black Stork Zdroj: Black Stork

Rodinná firma

Golfový areál vo Veľkej Lomnici bol najmä projektom L. Krajňáka a Jiřího Hrušku, ktorí v spoločnej firme vlastnili tretinové podiely. Tretím najväčším akcionárom bola firma Hutné stavby Development, ktorú L. Krajňák kontroluje spolu s J. Kamarásom.

Zvyšné akcie vlastnila spoločná firma Hruškových dcér, ktoré areál manažujú. Sylvia Hrušková sa stará o jeho prevádzku. Lýdia Janíková je zase autorkou architektonických návrhov. V apríli sa sestry Hruškové podľa Obchodného registra stali majiteľkami akcií, ktoré predtým patrili dvojici podnikateľov. Podiel ich otca J. Hrušku sa zachoval.

„Áno, L. Krajňák sa po 16 rokoch rozhodol, že predá svoj podiel v spoločnosti Golf International, v ktorej bol od začiatku spoločníkom,“ odpísala D. Velecká. Akcie podľa L. Krajňáka predali na základe korektnej dohody.

Projekty na predaj

Podnikateľská dvojica sa doteraz ťažko vyrovnáva so stratami v tlačiarenskom odvetví. V roku 2012 skrachovali jej dve polygrafické firmy v Česku. Platobná neschopnosť tlačiarní sa následne preliala do celej skupiny CTY Group, ktorá ručila za ich úvery.

CTY sa nedávno vyhla konkurzu vďaka tomu, že pohľadávku financujúcej banky kúpila „skupina investorov“ s väzbami na L. Krajňáka a J. Kamarása. Aktuálne veritelia tlačia do konkurzu ich najvýznamnejšiu priemyselnú firmu Modřany Power. Tejto dvojici uškodila aj kríza na realitnom trhu.

V posledných rokoch viaceré rozrobené projekty predali, ďalšie čakajú na lepšie časy. Zbavili sa napríklad dvoch priemyselných areálov v Bratislave. Priestory Výskumného ústavu zváračského v Novom Meste chceli podľa pôvodného plánu premeniť na kancelárie. Namiesto toho tu iná firma chystá obytný komplex Ahoj.

Na mieste zaniknutej tabakovej továrne blízko centra chceli zasa vybudovať polyfunkčný objekt. Dnes tu vyrastá projekt Blumental v podaní inej develeperskej skupiny. Podnikatelia sa nedávno zbavili aj jednej z pražských kancelárskych budov.

Príkladom zmrazeného investičného zámeru tejto skupiny je plánovaná výstavba hotela a rekreačných domov na mieste zbúraného Eurocampu FICC v Tatranskej Lomnici, neďaleko golfového strediska Black Stork.