Spoločnosť NTC Košice už predložila projektovú dokumentáciu na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Z dokumentov vyplýva, že výstavba by sa mala začať na budúci rok a trvať 18 mesiacov. S otvorením centra sa tak počíta v roku 2019.

Komplex má tvoriť hlavná hala s otvárateľnou strechou a maximálnou kapacitou päťtisíc divákov, dve tréningové haly pre tenis a bedminton a päťpodlažná prevádzková budova s administratívou, ubytovaním, VIP priestormi a fitness centrom.

Zázemie je na podzemnom podlaží, vrátane šatní s 340 miestami. Kapacita parkovania je naplánovaná na 190 vozidiel. Pracovať by tu malo dvadsať zamestnancov. Autorom návrhu je architekt Pavel Mrázek.

Košické Národné tenisové centrum by mohlo byť do troch rokov

NTC Košice Zdroj: Slovenský tenisový zväz

Hlavná hala má spĺňať podmienky pre Davis Cup a Fed Cup a slúžiť aj iným športom a spoločenským a kultúrnym akciám. Navrhnuté sú pevné tribúny pre 3 100 divákov a pohyblivé montovateľné oceľové tribúny zväčšujúce kapacitu o 1 900 divákov pre najvýznamnejšie podujatia.

Celkovo tu má vzniknúť 12 tenisových kurtov s antukovým, trávnatým aj umelým povrchom, osem bedmintonových a dva squashové kurty. Spolu s fitness centrom tu môže naraz športovať 134 ľudí.

Košické tenisové centrum sa pripravuje už viac ako päť rokov. Pôvodne sa hovorilo o začiatku výstavby už tento rok a predpokladaných nákladoch 10 miliónov eur. Projekt inicioval Slovenský tenisový zväz, ktorý chcel komplex budovať na Aničke. Práve rozhodovanie o lokalite prípravy na niekoľko rokov zdržalo.

Košické Národné tenisové centrum by mohlo byť do troch rokov

NTC Košice Zdroj: Slovenský tenisový zväz

Mestská časť Západ ponúkla bývalý štadión na Popradskej ulici. Zväz ho spočiatku odmietal, pre komplikované majetkové pomery na Aničke však napokon uprednostnil ponúkané rýchlejšie riešenie.

Mestskí poslanci ho schválili vlani v decembri napriek výhradám proti veľkej stavbe v lokalite s prevládajúcimi rodinnými domami. V susedstve je aj tenisový klub Mladosť. Mesto do projektu vloží pozemok s rozlohou takmer 20-tisíc štvorcových metrov, ktorý je zatiaľ vo vlastníctve štátu.

Pri predstavení projektu sa hovorilo o financovaní v pomere 60 percent štátna dotácia a 40 percent spoločnosť NTC Košice. V nej má Slovenský tenisový zväz 51-percentný podiel a mesto Košice 49 percent.

Košické Národné tenisové centrum by mohlo byť do troch rokov

NTC Košice Zdroj: Slovenský tenisový zväz

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška v rozhovore na zväzovej webstránke pred rokom uviedol, že zväz si na stavbu zoberie úver. „Je pravda, že pre STZ je to veľká záťaž, veď bratislavské NTC ešte budeme splácať päť rokov. Urobili sme si však finančné prepočty a myslím si, že ak bude pokračovať trend z posledných dvoch – troch rokov, tak túto výstavbu zvládneme,“ povedal.

Prevádzka NTC Košice by potom mala podobne ako v Bratislave fungovať bez mestských alebo štátnych dotácií. Národné tenisové centrum v Bratislave bolo otvorené v roku 2003. Jeho výstavba si vyžiadala 590 miliónov vtedajších slovenských korún (19,6 milióna eur podľa konverzného kurzu).

Je tu osem krytých tenisových kurtov, 14 bedmintonových a štyri squashové kurty, fitness centrum, reštaurácia s kaviarňou, hotel, tri kongresové sály, športové predajne a podzemné parkovisko s dvesto státiami. Hala využívaná na športové aj kultúrne podujatia má maximálnu kapacitu 6 300 miest.