Projekt by mal vyrásť v južnej časti mestskej časti na pozemkoch, ktoré sú aktuálne nezastavané. Areál susedí na západnej strane so supermarketom Fresh, zo severnej strany s administratívnou budovou a ubytovňou, z východnej strany s nevyužívaným pozemkom a z juhu s cestnou komunikáciu smerujúcou na Ludvíkov dvor.

Inšpirácia v zahraničí

Investor aktuálne predložil úradom žiadosť o územné rozhodnutie. Z predložených dokumentov vyplýva, že na pozemkoch by mal vyrásť objekt obdĺžnikového pôdorysu členený na predajný priestor a priestory s hygienickým a technickým zázemím. Na západnej strane objektu je navrhnuté otvorené trhovisko.

Košice budú mať svoj „fresh market“. V Šaci chystajú modernú tržnicu

Pozemky, na ktorých má vyrásť projekt farmárska tržnica Košice - Šaca Zdroj: Google Street View

Tržnicu by malo obsluhovať parkovisko pre 93 automobilov. Investor počíta s vybudovaním novej prístupovej komunikácie a s jej prepojením na existujúcu cestu na Učňovskej ulici. Samotný investor hovorí o tom, že sa pri projekte inšpirovali zahraničím. „Chodíme po svete. Obdobné projekty sme videli v Prahe, Varšave či Madride,“ hovorí pre TREND Reality Maroš Seňo, konateľ spoločnosti City Building.

Na budúcu jar

Na Slovensku je v tomto smere priekopníkom bratislavský Fresh Market. Porovnávaniu s ním sa Košičania nebránia. „Je to niečo podobné, ale v našom prípade nebude mať gastro až také zastúpenie. Skôr budú dominovať predajne s čerstvým ovocím a zeleninou,“ hovorí M. Seňo a dodáva, že počítajú aj s gastronomickými prevádzkami.

Investor chce využiť dieru na trhu. „Nič také v Košiciach neexistuje. V našom prípade pôjde o celoročnú krytú tržnicu,“ hovorí M. Seňo. Aktuálne začali v Košiciach proces získavania povolení. Ak všetko pôjde podľa plánov, so stavebnými prácami by chceli začať na jar budúceho roka.

Moderné farmárske tržnice sú fenoménom posledných dvoch–troch rokov. Odštartoval to spomínaný Fresh Market a najnovšie naň nadviazali projekty Petržalská TržnicaTrch. v retailovom centre Slnečnice Market.